ULIČ. Bukový prales v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Rožok v katastroch obcí Ulič a Uličské Krivé v Sninskom okrese je výdatným spletencom vzťahov medzi drobnými mikroorganizmami, hubami, vyššími rastlinami a živočíchmi.
Jeden z piatich slovenských komponentov komplexu UNESCO prírodného dedičstva Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy je zároveň najproduktívnejším bukovým pralesom na Slovensku.
Podľa Ivety Buraľovej zo Správy Národného parku (NP) Poloniny je tento prastarý les ako vták Fénix, ktorý vzniká sám zo seba už niekoľko tisícročí.

Smrť ruka v ruke so životom
Život pralesa prebieha ako uzavretý cyklus, v ktorom sú zastúpené tri vývojové štádiá tam rastúcich stromov, dorastania, optima a rozpadu.
„Smrť tam však necítiť, lebo život tam nikdy neumiera, pod kmeňmi vráskavých starcov klíči nové detstvo. Na území NPR Rožok už žili mnohé generácie stromov. Tvary a scenérie sa zmenili už mnohokrát, a napriek tomu tam akoby zastal čas," priblížila.
Ohromná produkčná schopnosť
Bukový prales Rožok podľa Buraľovej predstavuje jednu z najväčších lesníckych, prírodných, krajinotvorných a kultúrnych vzácností.
Rovnorodý bukový prales na rozlohe 67,1 hektára ohromuje svojou produkčnou schopnosťou.
„Objem hrubiny 1029,42 kubických metrov na hektár, ktorý tam bol v štádiu optima zistený, predstavuje vrchol produkcie zaznamenaný v bukových pralesoch Slovenska," ozrejmila.
Hlavnou drevinou v celej NPR Rožok je buk lesný, javor horský sa vyskytuje len ojedinele vo vyšších častiach lokality.
Územie, vyhlásené za NPR v roku 1965, má podľa environmentalistky mimoriadny význam najmä pre komplexný prírodovedný výskum, keďže je „unikátnym prírodným laboratóriom".

Miesto na výlet
NPR Rožok je verejnosti prístupná prostredníctvom zeleno značkovaného okružného náučného turistického chodníka.
Je stredne náročný, dlhý približne štyri kilometre s prevýšením 380 metrov. Údaje o prírodných hodnotách územia poskytuje päť zastávok s informačnými tabuľami na jeho trase.
Východiskovým bodom je obec Uličské Krivé.
„Pod lokalitou známou pod názvom Hukovo sa stretáva s červeným turistickým chodníkom Ubľa – Nová Sedlica," doplnila Buraľová s tým, že do Uličského Krivého sa dá vrátiť aj po tejto trase.
Červený turistický chodník taktiež ponúka možnosť navštíviť susednú dedinu Ulič.
Slovenská časť komplexu Starých bukových lesov a pralesov Karpát a iných regiónov Európy s celkovou rozlohou jadrovej zóny približne 4450 hektárov sa nachádza na území Národného parku Poloniny a CHKO Vihorlat. Okrem NPR Rožok ju tvorí Havešová, Stužica – Bukovské vrchy, Udava a Vihorlat.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín