Poslanec mestského zastupiteľstva v Humennom MARTIN LICHMAN (KDH) pôsobí ako konateľ Humenskej energetickej spoločnosti, ktorá sa zaoberá distribúciou tepla. Vlani inicioval v zastupiteľstve prijatie uznesenia, ktoré zaviazalo samosprávu zadať vypracovať Aktualizáciu č. 2 Koncepcie rozvoja mesta Humenné v oblasti tepelnej energetiky. Vypracovala ju Slovenská inovačná a energetická agentúra. Na rokovací stôl poslancov sa dostala na júnovom zasadnutí zastupiteľstva. Humenčania odoberajú teplo z centrálneho zdroja a platia zaň jednu z najvyšších cien na Slovensku.
Aký bol hlavný dôvod Aktualizácie číslo 2?
- Mala riešiť viacero problémov Humenskej energetickej spoločnosti. Nechceli sme riešiť veci zjednodušenou formou, potrebovali sme komplexný odborný pohľad. Najväčším problémom, čo potvrdila aj aktualizácia, je nehospodárnosť na privádzači Sokolej. Je ekonomicky aj technicky neudržateľný. Aj preto sa ťažisko aktualizácie koncepcie zameralo na Sídlisko pod Sokolejom.

Čo to znamená?
- Najmladšie mestské Sídlisko pod Sokolejom je zásobované teplom z centrálneho zdroja tepla z Chemesu prostredníctvom samostatnej tri kilometre dlhej vetvy primárneho horúcovodného rozvodu tepla. Horúcovodný privádzač je predimenzovaný, bol technicky navrhnutý na úplne iné spotreby, aké sú dnes.
Na sídlisku bolo plánovaných 16 veľkých výmenníkových staníc, postavené sú len štyri. Rúra je, ľudovo povedané, štyrikrát predimenzovaná. Pôvodne malo na sídlisku bývať až 20-tisíc ľudí.
Druhým problémom je, že privádzač je nadzemný. Vedie zátopovou oblasťou Laborca. Je umiestnený na pilieroch v priemyselnom parku, v zátopovej oblasti, len časť na Jasenovskej ulici je umiestnená v zemi. Straty pri nadzemných rozvodoch sú úplne iné ako pri podzemných.
Môžete to priblížiť v číslach?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín