HUMENNÉ. Jedny sú vystavené za sklom v humenskom kaštieli, ďalšia púta pozornosť vedľa slameného zajaca na frekventovanej križovatke.
Tie prvé vytvorili ruky zručných krasličiarok z rôznych kútov Ukrajiny, mega kraslicu vymaľovala 12-ročná Anastasia z Biloj Cerkvi.
Nasti to s farbami ide
Šiestačka Nasťa s mamou Tatianou (43) našli útočisko pred vojnou u rodiny Františky Mudrej, ktorá má v mestských technických službách na starosti verejnú zeleň.
„Sú u nás už vyše mesiaca. Od začiatku som vybadala, že dievčatko rado a pekne kreslí a maľuje. Snažili sme sa potešiť ju farbami, pastelkami, novými technikami. Keď som rozmýšľala nad veľkonočnou výzdobou v meste, napadlo mi, ako odieť staré vajíčko do nového šatu a zveriť to Nasti,“ hovorí majsterka verejnej zelene Mudra.
Vymaľované vajíčko pretreté lakom, aby odolalo nepriazni počasia, zdobí kruhový objazd.

Rozprávkový vták je symbol hojnosti
Nasťu nebolo treba do maľovania prehovárať. Pripravila štyri návrhy. Víťazne z nich vyšiel Vták ohnivák.
„Podmienkou bolo, aby na kraslici bol nejaký vták. Rozprávkový Vták ohnivák je u nás tradičným motívom kraslíc. Symbolizuje hojnosť, blahobyt, šťastie a pokoj,“ hovorí mama Tatiana.
Je presvedčená o tom, že záľubu a zručnosť v maľovaní Nasťa zdedila po svojom pradedovi.
Kreslenie je jej obľúbeným predmetom, navštevuje Základnú školu Pugačevovu.
„Veľmi sa mi tam páči, deti i učitelia sú veľmi priateľskí,“ vraví Nasťa.
„Prichádza zo školy spokojná a vo výbornej nálade. Som vďačná všetkým, že ju tak medzi seba prijali. Nasťa sa pustila do kreslenia portrétov učiteľov, ktorí ju učia. Každého zobrazila iným spôsobom,“ dodáva Tatiana.
Aj v novom dočasnom domove, podobne ako na Ukrajine, sa chce venovať pestovaniu kvetov, kreatívnym činnostiam a dobrovoľníctvu.
Verí, že sa po skončení vojny vrátia domov, kde ostali ich príbuzní.
Našli ju pri vykopávkach hlboko pod zemou
Vzácnou súčasťou jubilejného, už 30. ročníka výstavy Karpatská kraslica v priestoroch Vihorlatského múzea, je jedinečný súbor kraslíc ukrajinského partnerského Národného múzea ľudového umenia Huculštiny a Pokuttja J. Kobrynského v meste Kolomyja v Ivano-Frankivskej oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín