SOBRANCE, ULIČ. "Prečo nie sú oficiálne organizácie, ktoré vedia, čo majú robiť, majú štátne prostriedky, tlmočníkov, vedia ako sa nielen materiálne, ale tiež psychicky postarať o zúfalých ľudí utekajúcich z vojnovej zóny?"
Túto otázku položil uprostred týždňa na sociálnej sieti Čech Petr Leitgeb, manžel speváčky a herečky Nikol Štíbrovej, ktorý z Prahy spolu s niekoľkými priateľmi doviezli na slovensko-ukrajinské hranice v Ubli 6 dodávok plných humanitárnej pomoci.
Podobné otázky kladie viacero ľudí, ktorí sa v pohraničí vyskytli a zdôraznili potrebu koordinovania humanitárnej pomoci.

Pôjdu aj do terénu
Odpoveď prišla v piatok.
Členovia ústredného krízového štábu zriadili nadrezortnú pracovnú skupinu, ktorá bude koordinovať činnosti súvisiace s prílevom ľudí z Ukrajiny.
Všetky rezorty budú mať zástupcov aj v operačnom štábe v Sobranciach, fungovať má nonstop. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
"Jednotlivé rezorty delegovali svojich zástupcov, ľudí, ktorí budú pracovať 24/7, tak, aby mohli koordinovať jednotlivé činnosti. Jednak priamo v teréne na hraniciach a v prípade, že sa vyskytnú problémy, ktoré treba eskalovať na vyššiu úroveň, na ktorej bude možno treba rozhodovať z politického alebo strategického hľadiska," uviedol Mikulec, ktorý je predsedom ústredného krízového štábu.
"Všetky ministerstvá nominujú svojich zástupcov tak, aby sme komplexne a koordinovane riešili celú problematiku," doplnil generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR Marián Dritomský.

Operatíva v Sobranciach
Ako vysvetlil, prvú úroveň riadenia tvorí pracovná skupina ústredného krízového štábu so zástupcami všetkých rezortov.
"K tomu máme riadiace stredisko v Sobranciach, čo je priamo tá operatívna úroveň. Riešia veci, ktoré sú priamo na hraničných priechodoch a hotspotoch, ktoré oni priamo koordinujú, vykonávajú tam dispečing jednotlivých dopravných prostriedkov, ubytovacie zariadenia a riešia všetky problémy," načrtol Dritomský.
Najnižšiu úroveň predstavujú jednotlivé hraničné priechody, hotspoty s koordinátormi zodpovednými za činnosť na jednotlivých priechodoch. Zložky sú navzájom prepojené.

V Uliči zásobáreň potravín
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zriaďuje v rámci štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič v okrese Snina sklad s najviac žiadanými potravinami pre utečencov z Ukrajiny.
Suchý sklad bude mať rozsah 40 paliet. V prípade potreby rezort zabezpečí ďalšie dva sklady aj pre nepotravinový tovar.
„Do Uliča si budú chodiť ľudia pre potraviny ako do veľkoskladu. Vytvoríme systém na monitorovanie stavu zásob a podľa toho, čo bude treba, budeme sa snažiť navážať nový tovar. V úzkom kontakte sme so starostom Uliča, ako aj starostkou Uble,“ uviedla generálna tajomníčka služobného úradu Zuzana Nouzovská.
Najviac žiadanými potravinami sú najmä pohánka, dehydrované potraviny pripravené na zálievku, konzervy, detské príkrmy v taštičkách a pollitrové balenia vody.
Okrem agrorezortu pomáhajú zbierkou aj zástupcovia obchodníkov a výrobcovia, ktorí do Uliča navezú základný hygienický tovar. Rezort momentálne rieši logistiku prepravy, termín a miesto prevzatia.
Mohli by sa zamestnať v poľnohospodárstve
„Slovensko je zatiaľ pre ľudí z Ukrajiny tranzitnou krajinou. Na našom území zostávajú niekoľko hodín a smerujú ďalej. Musíme myslieť aj na tých, ktorí tu ostanú a zároveň, ak bude potrebné, distribuovať potraviny obyvateľom na Ukrajinu," dodal rezort s tým, že počas rokovania krízového štábu sa riešila aj otázka možnej zamestnanosti ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny a ich uplatnenie v poľnohospodárstve v prípade ich záujmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín