UBLA. Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ navštívil vo štvrtok hraničný priechod v Ubli.
Oboznámil sa s aktuálnou situáciou, stretol sa so starostkou obce Ubľa Nadeždou Sirkovou (Smer-SD) a navštívil aj dočasné centrum, kde sa zhromažďujú, ale aj nocujú utečenci z Ukrajiny. Informoval o tom hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.
"Vladyka celému spoločenstvu udelil archijerejské požehnanie a uistil, že ďalej bude zotrvávať v modlitbe aj v podpore gréckokatolíckych kňazov, ktorí dobrovoľnícky slúžia na hranici. Arcibiskupský úrad podaroval na hranicu aj potrebné veci, ktoré boli požadované, a to malé balené vody, zubné kefky a pasty, dámske šampóny, hygienické potreby, igelitové vrecká na balíčky a iné," uviedol Pavlišinovič.

Ďakoval dobrovoľníkom
Ako ďalej povedal, od začiatku vojny na Ukrajine veľký kus práce pri koordinovaní pomoci utečencom odvádza Ján Pavlovský, správca farnosti v Ubli spolu s manželkou.
"Otec arcibiskup navštívil aj ich a úprimne sa im poďakoval za všetko vynaložené úsilie. Taktiež veľká vďaka patrí všetkým ostatným kňazom, bohoslovcom, pracovníkom Gréckokatolíckej charity v Prešove a mládežníkom z Gréckokatolíckeho mládežníckeho centra Bárka v Juskovej Voli, ktorí sa už celé dni striedajú pri dobrovoľníckej službe na hranici," skonštatoval Pavlišinovič.
Vladyka vyzval podľa jeho slov všetkých vytrvať nielen v materiálnej pomoci a dobrovoľníckej službe, ale hlavne v duchovnom zápase a opätovne pripomenul dôležitosť modlitby a pôstu.
Kňazi majú podelené služby
Na východnej hranici pôsobia desiatky kňazov, ale aj bohoslovci z celého Slovenska. Potvrdil to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. V prípade niektorých gréckokatolíckych kňazov s nimi na slovensko-ukrajinské hranice prichádzajú aj ich manželky.
Z prešovskej archieparchie pomáha približne 20 kňazov na hraničnom priechode v Ubli.
"Vytvoril sa rozpis a dobrovoľnícky slúžia v šesťhodinových intervaloch," povedal Kramara s tým, že slúžia v záchytnom centre v obci, kde sa zhromažďujú utečenci.
Poskytujú im teplý čaj, jedlo, informácie, ale aj duchovnú službu v tejto pre nich až beznádejnej situácii.
"Samozrejme, už takmer týždeň sa pri hraniciach striedajú seminaristi kňazského seminára blahoslaveného biskupa Gojdiča v Prešove," priblížil hovorca KBS.

Kupujú lístky, podávajú jedlo
Košická eparchia má štyri miesta pomoci - priechod Vyšné Nemecké, priechod Veľké Slemence, železničná stanica Michalovce a železničná stanica Košice.
"V službách na týchto bodoch sa strieda niekoľko desiatok kňazov, seminaristov, rehoľných sestier a mládežníkov. Pomáhajú priamo v colnom pásme s informáciami a stravou," poznamenal Kramara.
Ďalší bod pomoci je podľa neho pred hraničným priechodom. Na železničných staniciach sú takisto body kontaktu. Dobrovoľníci z radov cirkvi pomáhajú kupovať lístky, rozdávajú utečencom balíčky so stravou.
Na biskupskom úrade Košickej eparchie sa zriadil priestor pre ženy s matkami, ktoré musia čakať v Košiciach na vlak aj niekoľko hodín.

Pomohli s ubytovaním
Z Košickej arcidiecézy chodí priamo na hranice pravidelne dobrovoľnícky pomáhať 11 kňazov a štyria bohoslovci.
Vo Vysokej nad Uhom, v Snine a v kňazskom seminári v Košiciach sú v službe ďalší kňazi a bohoslovci, ktorí sa starajú o ubytované matky s deťmi, študentov i dobrovoľníkov.
"V zariadení Koinonie Ján Krstiteľ vo Vyšnom Klátove, kde pôsobia košickí diecézni kňazi, ubytovali 23 utečencov. Vo farnostiach košickej arcidiecézy je u veriacich ubytovaných zatiaľ niekoľko desiatok rodín. Na hranicu chodia aj sestry uršulínky z Košíc," priblížil Kramara.
Bývajú u veriacich
Na hranici slúžia aj rehoľníci z ostatných slovenských diecéz. Na ukrajinskej strane pôsobia napríklad sestry Vincentky z Močenku v Nitrianskej diecéze.
Kramara potvrdil, že postupne u veriacich ubytujú prvé rodiny. Jezuiti v Prešove v exercičnom dome čakajú príchod 25 matiek s deťmi.
"Sestry Vincentky v Prešove, ktoré majú komunitu priamo v Kyjeve, tiež ubytovávajú, komunikujú s ukrajinskou stranou a koordinujú veci z hranice, odkiaľ privážajú utečencov," povedal Kramara.

Ako letný tábor
Spolu 30 utečencov z Ukrajiny je v súčasnosti ubytovaných v kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v Košiciach. Polovicu z toho tvoria deti. Informoval hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian s tým, že pripravujú ďalšie kapacity.
Podľa vicerektora kňazského seminára Andreja Kačmára najskôr ubytovali šiestich študentov z Maroka, troch z Tanzánie a dve rodiny z Mukačeva a Užhorodu. Následne sa začali prednostne venovať mladým rodinám a matkám s deťmi, ktoré im priamo z košickej stanice po príchode vlaku posielajú dobrovoľníci.
V súčasnosti tu nachádza útočisko deväť rodín z Odesy a Kyjeva s celkovo 15 deťmi, najmenšie má dva roky.
"Zábrany opadli, je tu živo a v seminári to vyzerá, ako keby sme tu mali letný tábor. Niektoré deti po príchode tu spali aj 16 hodín, lebo keď prídu k nám, najmä večer, sú vystresované. Niektorí ani nevedia, kde sú a myslia si, že sú v Poľsku. Potrebujú aj dva dni na to, aby sa zorientovali," uviedol Kačmár s tým, že najstaršia je 86-ročná žena z Kyjeva.
"Pripravujeme ďalšie kapacity pre 50 ľudí. To je terajší plán, ale v zálohe máme ešte napríklad učebne, ale tam musíme najskôr doriešiť hygienu," dodal Kačmár.
Do pomoci sa aktívne zapájajú najmä bohoslovci, ktorí pripravujú izby a starajú sa o hygienu. Spolupracujú s tunajším arcibiskupským úradom a teologickou fakultou, tá im pomáha s doktorandkami, ktoré sa venujú deťom a pripravujú spoločný program.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín