Už trikrát ju nominovali na ocenenie osobnosť poradenských centier. Keď pred pätnástimi rokmi otvárala v Snine prvé a široko-ďaleko jediné súkromné špeciálne pedagogicko-psychologické poradenské centrum, poslanci sa čudovali, čo za exotické zariadenie v meste vzniká. Dnes jej centrum spolupracuje so školami v štyroch okresoch, s „večnými deťmi“ s Downovým syndrómom, ale aj s rómskymi deťmi. Špeciálna pedagogička JANA MIHÓKOVÁ zo Sniny má „tretie oko“, ktoré deti vidia, keď si potrebuje získať ich dôveru. Nie je zástankyňou online terapie ani diagnostiky. Uprednostňuje osobný kontakt, vtedy si dieťa môže posadiť na kolená.
Pred pätnástimi rokmi ste v Snine otvorili špeciálne pedagogicko-psychologické poradenské centrum. Ako sa vtedy na to ľudia pozerali?
- Ako na exotické zariadenie, ktoré v našich končinách nemalo obdoby. Dominantné bolo štátne zariadenie, ale nie takéhoto charakteru. „Súkromníčkou“, ako ma nazývali, som bola široko-ďaleko len ja, najbližšie boli kolegyne v Bardejove, Prešove a Košiciach. Borili sme sa s rôznymi problémami, trvalo pol roka, kým nás ministerstvo školstva zaradilo do siete škôl, potrebovali sme sa „dostať na trh“, zabezpečiť si klientelu.
Obchádzala som základné a špeciálne základné školy v okresoch Humenné, Snina, Medzilaborce, Vranov nad Topľou a vyhľadávala deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Začínala som s jedným psychológom, dnes máme štyroch zamestnancov, psychologičky a etopéda (zaoberá sa výchovou, vzdelávaním a výskumom sociálne narušenej mládeže – pozn. red.). Stále pôsobím ako terénna špeciálna pedagogička a pravidelne chodievam do škôl.
Hovoríte o deťoch so špeciálnymi potrebami. Aké sú to potreby?
- Patria sem deti s poruchami učenia, ako je dyslexia, dysgrafia, dyskalkulia, dysortografia. Potom sú to deti s telesným postihnutím, prevažne deti postihnuté detskou mozgovou obrnou či s poruchami zraku. Venujeme sa deťom s diagnózou ADHD, teda poruchou pozornosti sprevádzanou hyperaktivitou, deťom s poruchami učenia a sekundárnymi poruchami učenia. Prevažuje práca s deťmi s mentálnym postihnutím. Máme zmluvy o spolupráci so sedemnástimi základnými školami, kde sa venujeme deťom s poruchami učenia alebo s iným zdravotným znevýhodnením, ktoré sú integrované.
Pribúdajú deti so špeciálnymi potrebami?
- Áno. Nie je to iba celoeurópsky, ale celosvetový fenomén. Za posledných tridsať rokov medicína pokročila. V našej kuratele sú predčasne narodené deti, u nich v začiatkoch ide o oneskorený psychomotorický vývin, vývin reči a podobne a neskôr sa môžu pridružiť ďalšie problémy. Zlepšila sa tiež diagnostika, vzniklo množstvo zariadení, ktoré sa týmto deťom venujú. Rodičia sú v rôznych komunitách, podporných skupinách, o problémoch sa verejne hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín