ULIČ. Starostovia a starostky deviatich obcí Uličskej doliny, ktoré ležia na území Národného parku Poloniny v Sninskom okrese, sa obávajú o ďalší osud štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok (LPM).
Trápi ich tiež, či si s ním môže spájať svoju budúcnosť 160 zamestnancov a desiatky živnostníkov, dlhodobých spolupracovníkov.
Podnik sa zaoberá ťažbou a hospodárením v lesoch a poľnohospodárskou výrobou. Aktuálne prechádza transformáciou.

Ako bude po nej fungovať, na to dnes jednoznačnú odpoveď nevie dať nikto.
Lesné pozemky prejdú pod národný park
Starostovia obcí Ulič, Uličské Krivé, Zboj, Nová Sedlica, Kolbasov, Príslop, Runina, Ruský Potok a Topoľa písali predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Žiadajú zvolať na spoločné stretnutie všetkých zainteresovaných.
„Problém máme na stole. A na dvoroch a v lesoch nervóznych ľudí s jedinou otázkou: Čo ďalej, čo v ďalšom mesiaci?" opisujú v otvorenom liste premiérovi.
Štátny podnik LPM, najväčší zamestnávateľ v hladovej doline, prechádza transformáciou. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny lesné pozemky v 4. a 5. stupni ochrany prejdú pod rezort životného prostredia.

Pod Správu Národného parku Poloniny, ktorá bude od 1. apríla právnym subjektom, majú prejsť pozemky v 4. a 5. stupni ochrany v celistvosti.
„Napríklad z parcely s výmerou 1 840 hektárov je v 4. a 5. stupni ochrany iba 58 hektárov, no pod ministerstvo životného prostredia prejde celá parcela. Po sčítaní všetkých takýchto parciel získa rezort životného prostredia 5 000 hektárov lesných pozemkov v 3. stupni ochrany. Týmto rozhodnutím príde LPM o 35 percent lesných pozemkov,“ upozorňujú starostovia.
Stroje a rozrýpaná zem
Negatívne hodnotia aj príkaz vyplývajúci z nariadenia vlády z 19. januára tohto roku vykonávať vo všetkých rubných porastoch v Národnom parku Poloniny jednu desatinu obnovnej úmyselnej ťažby z plánu starostlivosti o les.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín