STAKČÍN, ZBOJ, ULIČ. Do Národného parku Poloniny pritečie z Plánu obnovy a odolnosti osem miliónov eur. Miestni pripravujú projekty.
Ktoré budú úspešné, rozhodne výberová komisia zložená zo zástupcov regiónu. Ministerstvo životného prostredia finalizuje podmienky výzvy.
Aby sa región nerozvíjal živelne
Najvýchodnejší cíp Slovenska je spolu s Národným parkom Muránska planina, kde príde tiež osem miliónov, „citlivým a dôležitým regiónom“, povedal na stretnutí so zástupcami regiónu v Stakčíne vlani v máji štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

„Chceme ukázať miestnym, že aj formou prírode blízkeho turizmu a obhospodarovania lesov vieme vytvoriť príležitosť pre ich rozvoj. Vyzvali sme ich, aby predložili projekty a požiadavky na investície, ktoré vnímajú ako dôležité pre rozvoj celého regiónu. Nechceme, aby sa región rozvíjal živelne, ale citlivo, aby turizmom netrpel,“ zdôraznil vtedy.

Všetky projekty musia byť ukončené do polovice roka 2026.
Tri okruhy
Správa Národného parku Poloniny má v prioritách i projektoch jasno.
„Treba vychádzať zo zadefinovania v Pláne obnovy. Ide o zameranie na zmiernenie dôsledkov klímy. Máme na mysli opatrenia nasmerované do lesov, aby sme sa vyhli nedostatku vody vo vodných tokoch a na druhej strane povodniam,“ hovorí jej riaditeľ Miroslav Buraľ.
Druhým okruhom aktivít je ekologické poľnohospodárstvo, tretím rozvoj mäkkého cestovného ruchu.
„Mäkký cestovný ruch je braný zoširoka. Nemusí byť prínosom len pre návštevníkov zvonku, ale hlavne pre miestnych, aby zlepšil kvalitu ich života. Na základe zberov, ktoré urobilo naše pracovisko, vyvstala ešte požiadavka, aby časť financií išla aj na rozvoj a zachovanie rusínskej kultúry,“ dopĺňa.
Pracovné ponuky pre miestnych
Časť peňazí plánuje Správa národného parku využiť na biologické opatrenia v lesoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín