HABURA. Pôvodný drevený chrám sv. Mikuláša z Habury v Medzilaborskom okrese možno smelo nazvať chrám - cestovateľ. Z tejto obce sa dostal do Malej Poľany v okrese Stropkov, odtiaľ ho predali do Hradca Králové v Čechách.
Miesto pôvodného chrámu neostalo prázdne miesto, stojí tam jeho verná replika. Podľa zhotovených nákresov ho vlastnými rukami takmer bez použitia mechanizmov postavil Haburčan Dušan Kantuľak. Stalo sa tak pred desiatimi rokmi.
Vek dreva určila vedecká metóda
Traduje sa, že chrám sv. Mikuláša postavili v Habure približne okolo roku 1570. Podľa najnovších výskumov veku použitého dreva rádiouhlíkovou metódou vyšlo najavo, že drevo bolo vyťažené v rokoch 1595 až 1607, takže musí byť o niečo mladší.
Regionálni historici narábali s hypotézou, že sa chrám dostal do obce z Poľska, keďže kus použitého dreva odhadli ako tis. Ten v okolitých haburských lesoch nerastie. Neskôr sa však hypotéza nepotvrdila. Chrám je výlučne z jedľového dreva.

Keď väčšina domov v dedine ľahla popolom v obrovskom požiari, nanovo ju vybudovali na druhom brehu Laborca. Malebný drevený chrám ostal na pôvodnom mieste. Po čase si Haburčania postavili murovaný chrám.
„Voľakedy platilo, že sa nesmelo nanovo stavať na spálenisku, preto domy vybudovali na inom mieste. Chrám sa stal prebytočným a stál 'od ruky'. Keďže neprichádzalo do úvahy, že by sa posvätené drevo z chrámu porúbalo alebo nebodaj spálilo, Haburčania chrám v rokoch 1747 až 1748 podarovali menšej obci Malá Poľana,“ vysvetľuje.
Z Poľany do Hradca cestoval vlakom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín