HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum v Humennom pokračuje aj v tomto roku v reštaurovaní Izby uhorských kráľov, jednej zo štyroch zachovaných miestností renesančného kaštieľa s bohatou iluzívnou výzdobou na stenách a stropoch.
V tomto roku získalo múzeum finančný príspevok na reštaurovanie nárožných plátien a výplní a vytvorenie nového závesného systému.
V rámci grantovej schémy v programe Obnovme si svoj dom poskytlo Ministerstva kultúry SR múzeu na reštaurátorské práce dotáciu 12-tisíc eur. Spolufinancovanie múzea bolo 600 eur.

Vďaka Csákyovcom
Ako informovala Ivana Strakošová z Vihorlatského múzea v Humennom, interiérová výzdoba kaštieľa vznikla v 18. storočí vďaka rodine Csákyovcov, ktorí zadali túto úlohu svojmu dvornému maliarovi Martinovi Johannovi Schmidtovi.
Pre nekvalitnú omietku, na ktorú sa nedalo maľovať, vytvoril autor v Izbe uhorských kráľov sériu 15 veľkých a 15 malých obrazov na plátne doplnených textami na dreve.
„Aby bola výzdoba kompletná a ničím nerušená, na plátno namaľoval aj ornamenty nároží a na drevo výplne medzi jednotlivými obrazmi. Posledným krokom bolo ich upevnenie na steny,“ uviedla Strakošová.

Desať rokov prác
Obnova Izby uhorských kráľov prebieha už od roku 2011.
Reštaurovanie posledných častí výzdoby v súčasnosti prebieha v ateliéri akademického maliara Ľubomíra Cápa v Prešove.
Nasledovať bude inštalácia obrazov vo východnej časti miestnosti.
„Aj týmto projektom prispieva Vihorlatské múzeum k záchrane nášho kultúrneho dedičstva,“ dodala Strakošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín