HUMENNÉ. „Túto budovu môže predať len ten, kto nemá vzťah k histórii,“ odkázal na pondelkovom rokovaní humenského mestského zastupiteľstva poslanec Dušan Sukovský (kandidoval za Smer-SD, v súčasnosti nezaradený) svojim kolegom.
Budove z roku 1937 zvanej Zahraničná literatúra, ktorú Humenčania poznajú ako Sovietsku knihu, opäť hrozilo, že ju zaradia do zoznamu majetku určeného na predaj. Je jedinou mestskou budovou z pôvodnej zástavby.
Mesto je zlý vlastník
Poslanci sa na pondelkovom rokovaní znovu zaoberali Koncepciou nakladania s budovami vo vlastníctve mesta. Po prvýkrát sa dostala na rokovací stôl v auguste.
Mesto vlastní dokopy 75 budov v celkovej zostatkovej hodnote takmer 19 miliónov eur.

Z toho je 32 budov s nebytovými priestormi určenými na administratívu a podnikanie, jedenásť slúži pre materské školy a 24 budov je určených na bývanie. Dokopy je v nich 730 bytov.
Vedúci odboru správy majetku mestského úradu Slavomír Novák v koncepcii skonštatoval, že mesto dlhodobo zanedbávalo starostlivosť o svoje budovy, rekonštrukčné a modernizačné práce vykonávalo len v minimálnom rozsahu.
To zapríčinilo, že mnohé budovy bojujú so zatekaním striech, poruchami vodoinštalácie, kanalizácie či elektroinštalácie.
V havarijnom stave
Niektoré sú doslova v havarijnom stave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín