SNINA. Práce na rekonštrukcii takzvaného Malého kaštieľa v Snine, národnej kultúrnej pamiatky (NKP) evidovanej Pamiatkovým úradom SR ako Dom služobníctva, napredujú podľa plánu.
Paralelne sa obnovuje aj časť historického parku susediaceho s NKP.
Práce chcú ukončiť do septembra
Sninčania by sa z obnovených pamiatok mohli tešiť ešte tento rok, uviedol zástupca zhotoviteľa projektu.

„Predpokladáme, že by sme mohli mať práce ukončené do septembra," povedal stavbyvedúci humenskej stavebnej spoločnosti Reinter, ktorá sa stala víťazom verejného obstarávania na realizátora prvých dvoch etáp obnovy historického centra mesta.
Ako ozrejmil, na objekte Malého kaštieľa bolo potrebné vykonať statické zabezpečenie.
„V strede budovy sú dva nosné múry, ku ktorým sú priskrutkované čelná stena a s ňou protiľahlá. Celé murivo sa tiež sťahuje betonárskou oceľou, viditeľné svorky budú skryté pod fasádou," priblížil s tým, že na vykonávané práce pravidelne dohliadajú aj pamiatkari.
Potrebné bolo tiež vymeniť časť strešného krovu, keďže trámy už boli prehnité.
Objekt Malého kaštieľa je už obohatený o priestory pod úrovňou terénu, ktoré majú slúžiť na prezentáciu a predaj lokálnej produkcie.
Tri etapy
V rámci prvej etapy obnovy historického centra mesta, ktorú samospráva realizuje vďaka projektu cezhraničnej spolupráce s rozpočtovým nákladom vo výške takmer 480 000 eur, sa rekonštruuje budova Malého kaštieľa.
Počas druhej, ktorú zhotoviteľ vykonáva paralelne, sa obnoví časť historického parku.
Ako stavbyvedúci priblížil, investície vo výške takmer 253 000 eur, ktoré mesto získalo, majú slúžiť na skultivovanie bezprostredného okolia Malého kaštieľa, vybudovanie jazierka, altánku a peších komunikácií.
„Tu sa vybagrujú sutiny, ktorými bolo zahádzané pôvodné jazero, a novovybudované jazierko menšieho rozsahu sa sprístupní systémom chodníkov, aby bolo možné z dolnej terasy parku, ktorú ľudia poznajú najmä z podujatí Človek, pes a kôň, prejsť bezbariérovo k samotnému kaštieľu," ozrejmila primátorka mesta Daniela Galandová (nezávislá).
Ako doplnila, tretiu etapu, počas ktorej sa majú v parku sanovať „výnimočné" dreviny, bude mesto realizovať v rámci rozsiahleho projektu Snina – mesto pripravené na klimatickú zmenu, financovaného z Nórskych fondov.
Dom služobníctva postavený na začiatku 19. storočia rekonštruovali naposledy v 50. rokoch 20. storočia.
Následne až do roku 1970 slúžila budova na vzdelávacie účely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín