UBĽA, HUMENNÉ. Čerpanie eurofondov na výstavbu kotolní na drevoštiepku vyšlo šesť obcí na slovensko-ukrajinskej hranici poriadne draho.
Ocitli sa na súde a niektoré už museli siahnuť poriadne hlboko do vrecka obecnej pokladnice.
Šesť obcí
Do projektu zmeny palivovej základne na obnoviteľné zdroje energie, teda výmeny kotlov v obecných kotolniach na drevoštiepku, sa ešte v roku 2004 zapojilo šesť obcí Sninského okresu zo združenia obcí Poloniny: Ubľa, Ulič, Hrabová Roztoka, Kalná Roztoka, Stakčínska Roztoka a Klenová.
Projekt bol úspešný.
„Počas realizácie projektu došlo k zmene financovania. V začiatkoch bol systém predfinancovania projektu, ale uprostred čerpania finančných zdrojov sa zmenil na refundáciu. Združenie obcí Poloniny si zobralo úver z banky, aby mohlo všetky kotolne dokončiť,“ hovorí starostka Uble Nadežda Sirková (Smer–SD), ktorá problém s kotolňou zdedila po predchádzajúcom starostovi.
Kľukatá cesta

Kontrola odhalila pochybenia pri verejnom obstarávaní.
„Ministerstvo životného prostredia vtedy nevyplatilo celú sumu na realizáciu projektu. Ostal dlh v banke. Pohľadávku kúpila istá spoločnosť. Následne dala celý majetok do exekúcie, potom na dražbu. V dražbe ho kúpila ďalšia spoločnosť,“ opisuje starostka, ako sa k vlastníctvu technologických zariadení dostala košická spoločnosť Bondy a partneri s.r.o., ktorá obce vrátane Uble zažalovala pre bezdôvodné obohatenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín