Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Pod rukami čipkárky Andrey Kanoczovej vznikajú umelecké diela

Pozrite si fotografie jej prác.

Andrea Kanoczová so svojimi paličkovanými motýľmi z pripravovanej jarnej kolekcie V zelenom háji. (Zdroj: TASR/Jana Ďurašková)

HUMENNÉ. Paličkovanie patrí na Slovensku k tradičným spôsobom dekorovania predmetov, odevov či výroby rozličných ozdôb a doplnkov.

Na naše územie ho priniesli nemeckí baníci počas kolonizácie približne v 16. storočí.

Hoci výroba čipiek nie je jednoduchá, do dnešného dňa sa nájde množstvo žien, ktoré sa tejto činnosti s obľubou venujú.

Medzi ne patrí aj Andrea Kanoczová, ktorá si tvorí i vlastné návrhy.

Jej diela majú už aj v Thajsku

Vytváraniu vlastných motívov paličkovanej čipky na základe tradičných slovenských vzorov sa Andrea Kanoczová z Humenného venuje už desaťročie.

Aj vďaka pandémiou podmienenej akcii Srdíčko pro zdravotníky, realizovanej v Českej republike, ich začala „prekresľovať" na papier a v súčasnosti je autorkou niekoľkých ucelených kolekcií návodov na veľkonočné kraslice. Ako uviedla, posielala ich už aj do Thajska.

„Túto Veľkú noc boli vzory inšpirované takzvanou piešťanskou čipkou z okolia Krakovian alebo tylovou čipkou z Krajného. Ďalšiu skupinu tvoria čipky z Hontu, zo Šoporne, Šariša a z liptovských čepcov. Doslova som nimi vajíčka obliekla," predstavila svoju aktuálnu tvorbu Kanoczová s tým, že i tentoraz zachovala pri jednotlivých čipkách tradičnú regionálnu farebnosť.

Len pre trpezlivých

V jej kraslicovom vzorkovníku, ktorý našiel ohlas i v zahraničí, sa nachádzajú aj vzory vytvorené v rokoch 2017 až 2020. Prezentovala sa nimi aj na tradičnom predveľkonočnom podujatí Vihorlatského múzea Karpatská kraslica.

I keď ide o drobné výtvory, keďže návody ponúka Kanoczová na slepačie vajcia, na vytvorenie jednotlivej čipky je potrebné použiť až 18 či 26 párov paličiek.

„Vzory sú malé, je to prácnejšie," povedala absolventka akreditovaného kurzu navrhovania čipiek realizovaného všeobecno-vzdelávacím spolkom umeleckých remesiel v Prahe, pričom pripomenula, že paličkovaná čipka ako zdobenie veľkonočných kraslíc nie je slovenskou tradíciou.

„Myslím si však, že dnešná doba potrebuje aj iný pohľad na klasický slovenský folklór. Potrebujeme 'to tradičné' predstaviť mladej generácii netradične, aby k tomu získala vzťah," uzavrela.

Súvisiaci článok Po hodinách práce vznikne pár prekrásnych centimetrov. Paličkovanie je kumšt Čítajte  Súvisiaci článok Andrea Kanoczová: Pozrite si svet zahalený v čipke Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fotogalérie z východu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu