HUMENNÉ. Humenčania majú jedinečné prírodné bohatstvo priamo pod nosom.
V Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Humenský sokol, ktorá sa nachádza len dva kilometre od mesta, je už roky najväčším problémom nelegálny výrub stromov.
Ochranári navrhujú riešenie, ako devastácii prírodného bohatstva predísť.
Prešli rôzne lokality
Ochranári zo Správy CHKO Východné Karpaty chodievajú do NPR Humenský sokol na preventívno-bezpečnostné kontroly zamerané na porušovanie zákona o ochrane prírody spolu s políciou.
V tomto týždni sa do lesa vybrali s policajtmi z obvodného oddelenia a z odboru kriminálnej polície v Humennom.
„Máme avizované, že v okrajových častiach prebieha nelegálny výrub drevín priamo v rezervácii. Časť kolegov sa presunula smerom k osade Podskalka, časť do lokality, kde je predpoklad, že môže k takejto nelegálnej činnosti dochádzať. Nachádzame sa v treťom stupni územnej ochrany,“ hovorí environmentalistka Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty.
Jedinečné prírodné spoločenstvá
NPR Humenský sokol má výmeru približne 260 hektárov.
Nachádza sa tu najsevernejšia hranica rozšírenia duba plstnatého na Slovensku.
„Týmto je táto lokalita jedinečná,“ zdôrazňuje ochranárka.
V spodnej časti platí tretí stupeň ochrany, v najvyššej piaty.
„Sú tam cennejšie drevinové zastúpenia, vápnité bučiny, lipovo-javorové sutinové lesy a spoločenstvá duba plstnatého. Tu rastie aj vzácny poniklec. Na vápnité podložie je viazaná špecifická flóra a fauna. Je to územie európskeho významu,“ vysvetľuje.
Nachádzajú kýpte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín