ĽUBOV ŠÁKOVÁ pracuje v záchytnom tábore v Humennom od jeho vzniku v roku 2006. Ide o jediné zariadenie svojho druhu na Slovensku. Rozprávali sme sa s ňou napríklad o tom, ako tábor funguje, ako v ňom žiadatelia o azyl sviatkovali a ako sa s cudzincami dorozumieva.
Koľko ľudí je v súčasnosti v tábore?
Teraz je tu ubytovaných 22 žiadateľov o azyl. Pochádzajú zo Sudánu, Turecka, Sýrie, Maroka, Líbye, Afganistanu a Alžírska. Počet žiadateľov nie je veľký, ale národnostné zloženie je široké.

Sú to rodiny alebo jednotlivci?
V súčasnosti tu máme len sólo mužov od 20 do 40 rokov, ale zvykneme mať aj ženy alebo rodiny. V priemere strávia v Humennom jeden mesiac. Najdlhšie sú tu od novembra.
Keď prídu, absolvujú vstupný pohovor, prejdú vstupnou lekárskou prehliadkou a keď sa im ukončí karanténa, sú premiestnení do pobytových táborov. Muži sú presúvaní na západné Slovensko do pobytového tábora Rohovce.
Ak ide o zraniteľné skupiny, rodiny alebo ženy, idú na stredné Slovensko do tábora v Opatovskej Novej Vsi.
Aký je ich denný režim?

Začíname raňajkami. Doobeda pokračujú lekárske vyšetrenia a vstupné pohovory týkajúce sa azylovej procedúry. V inom prípade majú výučbu slovenského jazyka alebo voľnočasové aktivity.
Po obede sa žiadatelia venujú už len voľnočasovým aktivitám. Hrajú napríklad spoločenské hry. Večer podávame varené jedlo, potom je voľný program. Buď si čítajú, komunikujú s blízkymi alebo pozerajú televíziu.
Môžu sledovať dianie vo svojich domovských krajinách, alebo keď sa chcú zdokonaliť v slovenčine, pozerajú naše televízne programy.
Reagujú aj na dianie v slovenskej politike? Zaujíma ich to?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín