HUMENNÉ. Pamätník zavraždenej dvojici Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej rozdeľuje nielen mestských poslancov, ale aj humenskú verejnosť.
Na rokovaní mestského zastupiteľstvu sa poslanci zaoberali petíciou proti pamätníku. Podpísalo ju 1 165 ľudí, z toho 877 Humenčanov.
Stopka pre voľby
S návrhom umiestniť na zelenej ploche pred budovou Vihorlatskej knižnice na južnom námestí pamätník zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej prišlo ešte začiatkom roka neformálne zoskupenie Príď a poznaj.
Dva kvety vyrastajúce z okna od nekonformného sochára Fera Guldana predstavil poslancom na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva líder zoskupenia Ján Mičovský.
Keďže bolo pred parlamentnými voľbami, aktivita sa presunula na neskôr.
Poslanci súhlasili

Téma ožila opäť v lete.
Na augustovom rokovaní humenských poslancov Mičovský, už ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za OĽaNO v Matovičovej vláde, pamätník obhajoval slovami, že vražda mladej dvojice vstúpila do histórie Slovenska a poznačila jeho svedomie.
Zdôraznil, že umiestnenie pamätníka v Humennom nie je otázkou vzťahu dvojice k mestu, ale otázkou vzťahu nášho svedomia a vnútorného presvedčenia k tomu, aké hodnoty vyznávame a ctíme si.
Dodal, že v tom netreba hľadať „politikum“, že ide o vec vnútorného presvedčenia.
Po búrlivej a emotívnej diskusii poslanci napokon umiestnenie pamätníka, ktorý zafinancuje zoskupenie Príď a poznaj, schválili trinástimi hlasmi.
Podpisovali aj Nehumenčania
Pamätník však vyvolal vo verejnosti a najmä na sociálnych sieťach búrlivé diskusie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín