HUMENNÉ. Celotelové ochranné overaly chýbajú dopravným zdravotným službám už vyše týždňa.
Počty pozitívnych pacientov na ochorenie Covid-19 prudko stúpajú a vodiči sanitiek sú pri ich preprave v prvej línii.
Koncom týždňa prišli dobré správy - ochranné prostriedky sú na ceste.
Míňajú sa rýchlejšie
Rúška, rukavice a špeciálne celotelové ochranné overaly sú bežnou výbavou vodičov sanitiek.
Takmer denne prevážajú pacientov s ochorením Covid-19, ale aj podozrivých na nový koronavírus.
Ochranné overaly, ktoré dostali v prvej vlne pandémie nového koronavírusu sa v ostatnom čase so stúpajúcim počtom nakazených začali míňať rýchlejšie a niektorým dopravným zdravotným službám už chýbajú úplne.
„Keď prevážame infikovaných pacientov, niekedy na deň použijeme aj 4 - 5 overalov. Máme napríklad pozitívnu pani, ktorú prevážame na dialýzu trikrát do týždňa. Minieme na ňu 6 overalov. Tiež vozíme pacientov podozrivých na Covid-19 na testovanie. Niekedy za týždeň prevezieme až 10 - 15 pozitívnych pacientov,“ hovorí Ján Pastirák, majiteľ dopravnej zdravotnej služby v Humennom.
Vynašli sa
V prvej vlne dostali z ministerstva zdravotníctva približne 50 - 60 kusov. Minuli sa im pred týždňom a nové niet kde kúpiť.
Museli sa preto vynájsť a siahnuť po alternatívnych riešeniach.
„Dokupujeme overaly, ktoré sú určené pre lakovačov, čo striekajú autá v boxoch. Sú dostatočne zabezpečené proti infekcii a porovnateľné so zdravotníckymi. Je to vždy lepšie ako nič,“ hovorí Pastirák.
Overaly kupujú za vlastné. Kým špecializovaný pre zdravotníkov stojí približne 25 eur, pre lakovačov vyše 8 eur.
„Dávame si ich do nákladov,“ dodáva.
Bezpečnosť na prvom mieste
Riziko nákazy vodiča sanitky je podľa Pastiráka veľké.
„Pohybujeme sa po všetkých oddeleniach nemocnice, sme stále v kontakte s pacientom. Vodiči sú mladí chlapci s rodinami, musia byť chránení. Bezpečnosť je na prvom mieste,“ zdôrazňuje.
„Sanitky pravidelne dezinfikujeme a ožarujeme germicídnymi žiaričmi po každom pozitívnom pacientovi. V noci musí byť žiarič zapnutý v každej sanitke minimálne tri hodiny,“ dopĺňa.
Už sú na ceste
Podobná situácia ako v Humennom je aj v iných častiach východného Slovenska. Na nedostatok overalov upozorňovalo vedenie Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR ministerstvo zdravotníctva ešte začiatkom októbra.
To ubezpečilo, že situáciu pozorne monitoruje.
„Faktom je, že aktuálne si subjekty majú zaobstarávať ochranné pomôcky samostatne v dostatočnom predstihu a s dostatočnou rezervou v zmysle nastavenia platného pandemického plánu. V prípade vyhrotenej situácie vie pomôcť pri zásobovaní Správa štátnych hmotných rezerv,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Tá v týchto dňoch vyskladnila 15-tisíc kusov ochranných overalov.
„Práve sme na ceste autom po ochranné pracovné pomôcky pre celé združenie. Druhé auto vyrazilo z Michaloviec. Privezieme ich do skladu zo Žiliny a v piatok ráno už bude mať celý východ ochranné pomôcky na pracoviskách,“ informoval vo štvrtok predpoludním predseda združenia Ľubomír Šimko.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín