HUMENNÉ. Namiesto izolácie v domácom prostredí uprednostnili pozitívne testované zamestnankyne na ochorenie Covid-19 z Ošetrovateľského centra na Lipovej ulici starostlivosť o pacientov.
Pod strechu vlastného domu ich prichýlila kolegyňa Jitka Hajduová.
Bolo treba zabezpečiť izoláciu aj starostlivosť
Kritická situácia v Ošetrovateľskom centre na Lipovej ulici v Humennom, ktoré zastrešuje Dom ošetrovateľskej starostlivosti a Špecializované zariadenie sociálnych služieb, nastala v pondelok 28. septembra podvečer.
Laboratórium vtedy začalo hlásiť postupne sa zvyšujúci počet pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19 u pacientov i u zamestnancov.
Napokon bolo 31 pozitívnych pacientov a 23 pozitívnych zamestnancov.
„Museli sme okamžite pristúpiť k izolácii pozitívnych zamestnancov a pacientov, no zároveň zabezpečiť čo najlepšiu starostlivosť o plný počet pacientov v plne obsadenej kapacite. Stav sa pomaly zhoršoval,“ opisuje stav spred týždňa Zuzana Fabianová, generálna manažérka komplexu zariadení a služieb.
Miesta nebolo
Vzniknutá personálna kríza vyžadovala naliehavé riešenie.
Určiť z pozitívne testovaných zamestnancov tých, ktorým stav umožňuje pracovať a sú ochotní starať sa o pozitívnych pacientov.

Bolo potrebné okamžite ich izolovať v karanténnych podmienkach, no takýto priestor k dispozícii nebol.
Záložný plán, využiť časť internátu Strednej zdravotníckej školy o poschodie vyššie, zlyhal.
„Priamo v Ošetrovateľskom centre to tiež nebolo reálne, keďže všetky izby boli a stále sú obsadené pacientmi. Štyria zamestnanci spia v spoločenskej miestnosti a kancelárii centra. Ale čo s ostatnými?“ pokračuje Fabianová.
„Provizórne ubytovanie niekde na chodbe alebo v spoločenskej miestnosti by im veľa energie do práce i života nedali. A konať bolo treba zo dňa na deň,“ dodáva jedným dychom.
Obdivuhodné gesto
S riešením prišla zamestnankyňa centra Jitka Hajduová.
Býva neďaleko v malom vlastnoručne rekonštruovanom domčeku.
Bez rozmýšľania ho ponúkla kolegyniam a tie to prijali.
„Vytvorili si tak improvizovaný druhý domov, kde sa dá existovať. Vzájomne sa podporujú, robia si spoločnosť, relaxujú a potom nastupujú k lôžkam ťažko chorých,“ neskrýva Fabianová obdiv nad gestom skúsenej a obetavej pracovníčky.
Sú si navzájom oporou
Skupinka ôsmich žien rôzneho veku, pováh a životných príbehov žije pod jednou strechou už vyše týždňa.
„Pre všetky je to ťažká a náročná situácia. Dobrovoľne sme sa rozhodli starať sa o našich chorých pacientov, všetky sme matky a doma máme vlastné rodiny,“ hovorí Anna Kušnírová.
Príbuzní im priniesli do domu pani Jitky najnevyhnutnejšie osobné veci.
Zložili ich v kufroch pred domom.
„Navzájom si pomáhame, sme si jedna pre druhú oporou. Všetko prežívame spoločne, šťastie z oslavy siedmych narodenín kolegyninej dcéry i smútok druhej kolegyne nad úmrtím v rodine. Môžeme sa v danej chvíli oprieť jedna o druhú,“ zdôrazňuje Anna.
Starostlivosť o pacientov na prvom mieste
Pani Jitka pokladá rozhodnutie prichýliť pod vlastnú strechu kolegyne za prirodzené.
„Boli pozitívne a báli sa, že môžu ohroziť blízkych, deti, starších či onkologicky chorých. Tu sme ako doma. Môžeme vyjsť na záhradu, posedieť si v altánku. Už sme si tak na seba zvykli, že mi budú chýbať, keď odídu,“ hovorí.
Ženy zhodne tvrdia, že svoje rozhodnutie dať prednosť potrebám pacientov pred domácou izoláciou neľutujú a pokladajú ho za správne.
„Zvládame to. Sme veľmi dobre vyškolené a nastavené. Nemáme problém postarať sa o chorých ľudí. Všetky sme skúsené s dlhoročnou praxou,“ dopĺňa Jana Merčáková.
Okrem pani Jitky patrí podľa ich poďakovanie aj vedeniu centra.
„Pani riaditeľka sa o nás stará. Nakujeme nám všetko, čo jej napíšeme. Chodí do práce a od rána do večera je tam s nami,“ hovoria.
Aj napriek zložitej situácii sú pracovníčky centra optimistické.
„Všetkým odkazujeme, nech sa neboja. Korona nie je až taká strašná. Robíme s ňou a sme tu. Žijeme normálny život, veľmi nám však chýbajú príbuzní,“ dodávajú jednohlasne.
PSK: Študenti musia mať bezpečné podmienky
Situáciou u neverejného poskytovateľa v Humennom, ktorý nespadá do zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, sa zaoberal krízový štáb samosprávneho kraja. Požiadavky riešil priamo na mieste.
„Ošetrovateľské centrum je umiestnené v internáte Strednej zdravotníckej školy a stavebne nevieme zabezpečiť, respektíve odčleniť ďalšie karanténne ubytovanie. Z hľadiska bezpečnosti, ochrany zdravia našich študentov, ktorí sú v internáte umiestnení, preto, žiaľ, nemôžeme poskytnúť ďalšie miesta pre personál zariadenia,“ vysvetlila hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.
„Sústredili sme sa skôr na to, aby sme zabezpečili existujúce priestory, vyčlenili samostatné vchody a zamedzili akémukoľvek kontaktu študentov so zamestnancami či klientmi centra,“ doplnila.
„Internát je obsadený žiakmi z Humenného, Sniny, Vranova nad Topľou. Nemôžeme ohrozovať ubytovaných a ich zdravie. Sme zodpovední za to, že študenti budú mať na internáte vytvorené bezpečné podmienky,“ zdôraznila Jeleňová.
PSK pomohol centru inou formou. Poskytol mu rýchlotesty, ochranné pracovné prostriedky, chirurgické masky, respirátory, rukavice a overaly.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín