HUMENNÉ. Tohtoročné odovzdávanie ocenení úspešným Humenčanom a športovému kolektívu poznačila pandémia nového koronavírusu.
Postarala sa o nižší počet účastníkov v divadelnej sále domu kultúry, obmedzený kultúrny program a neúčasť delegácií z partnerských miest spoza hraníc.
Po prvýkrát sa pri príležitosti Pamätného dňa mesta na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva udeľovali ceny v športovej oblasti za rok 2019.
Plavecký kolektív
O laureátoch cien v športovej oblasti rozhodovali poslanci mestského zastupiteľstva.
Športovým kolektívom roka za rok 2019 sa stal Plavecký klub Chemes Humenné.
Vlani oslávil 35. výročie svojho založenia. Pri jeho zrode stál Marián Tomahogh, ktorý prevzal cenu spolu s plavcami Dominikom Luksajom a Oliverom Verbom.
V klube sa doposiaľ naučilo plávať 3 326 detí, na plaveckých tréningoch sa podieľalo 18 trénerov. Klub vychoval 16 majstrov Slovenska v žiackych kategóriách a 23 plavcov stálo na stupni víťazov so striebornými či bronzovými medailami na majstrovstvách Slovenska v plávaní.
V súčasnosti je v plaveckom klube 161 detí, registrovaných členov je 92.
Úspešný tréner Marek Lučka
Cenu za rozvoj a podporu športu si prevzal z rúk primátora Miloša Merička (nezávislý) Marek Lučka, ktorý sa v rámci 1. Atletického klubu Humenné dlhodobo venuje trénovaniu atletických disciplín detí a mládeže.
V mladosti pretekal v skoku do diaľky, trojskoku a viacboji.
Po vysokoškolských štúdiách v Bratislave sa vrátil do rodiska a v ťažkých podmienkach ostal verný svojmu povolaniu atletického trénera a stále vychováva výrazné atletické talenty.
V roku 2017 sa stal reprezentačným trénerom Slovenského atletického zväzu a má na starosti mládež. Jeho zverenci a členovia klubu získali vyše 100 medailí z majstrovstiev Slovenska a významných medzinárodných podujatí.
Robili a robia Humennému dobré meno
Primátor Miloš Meričko sa rozhodol v tomto roku oceniť štyroch Humenčanov.
Cena primátora mesta Humenné smerovala do rúk lekárovi Igorovi Hriseňkovi, riaditeľke územného spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) Silvii Knapikovej, dlhoročnej učiteľke na základnej umeleckej škole Eve Polanskej a vynikajúcemu futbalistovi Mariánovi Čišovskému in memoriam.

Lekár Igor Hriseňko pôsobil ako primár ORL oddelenia humenskej nemocnice, ktoré sa v roku 2006 osamostatnilo a získalo štatút špecializovanej nemocnice. Tá sa dlhodobo umiestňuje na popredných priečkach v hodnotení odborníkov i pacientov. Nemocnica v súčasnosti zamestnáva 65 pracovníkov, z toho 21 lekárov a 30 zdravotných sestier a je najväčším ORL pracoviskom na Slovensku.
Silvia Knapiková je dlhoročnou riaditeľkou územného spolku SČK, ktorý zriadil sedem terénnych sociálnych služieb pre odkázaných ľudí z celého okolia. Neraz zastupovala SČK v zahraničí, osobne sa špecializuje na psychickú prvú pomoc ľuďom, ktorí prežívajú traumy pri rôznych neočakávaných situáciách, venuje sa práci s mládežou, zapája ich do dobrovoľníctva a darcovstva krvi.
Eva Polanská od roku 1967 pôsobila na základnej umeleckej škole ako učiteľka hry na klavíri, päť rokov vo funkcii zástupkyne riaditeľa a bola korepetítorkou všetkým oddeleniam v škole.
Cenu primátora pre vynikajúceho futbalistu Mariána Čišovského in memoriam, ktorý nás v tomto roku opustil po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 40 rokov, prevzal jeho brat Peter.
Všestranný vzácny človek
Vyvrcholením slávnostného zasadnutia bolo odovzdanie Ceny mesta. Poslanci rozhodli, že patrí Michalovi Kirschnerovi in memoriam. Prevzali ju manželka Mária a syn Michal.
Michal Kirschner sa do Humenného presťahoval v útlom detstve a o meste vedel viac ako mnohí rodení Humenčania. Svoje spomienky a zážitky zachytil v humorných poviedkach, ktoré vyšli v Miznúcom svete.
Jeho najväčšou láskou bola príroda, bol turistom a horolezcom, držiteľom zlatého odznaku JAMES. Dlhé roky značkoval turistické chodníky.
Za celoživotný prínos k rozvoju turistiky ho ocenili plaketou Alojza Lutonského.
Aktívne pôsobil v Slovenskom zväze ochrancov prírody a krajiny, bol celoživotným propagátorom a tiež praktickým vykonávateľom myšlienok ekológie a ochrany prírody. K nim viedol dlhé roky aj svojich žiakov.
Neúnavná organizátorka kultúrneho života
Druhá cena putovala do rúk Márie Miškovej, dlhoročnej pracovníčke Vihorlatského osvetového strediska, neúnavnej iniciátorke, realizátorke a manažérke projektov a činností zameraných na vizuálne umenie v oblasti neprofesionálnej kultúry.
Pôsobila ako koordinátorka a realizátorka celoslovenských výstav k súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum a koordinátorka súťaží amatérskej fotografie AMFO.
Je autorkou projektoru Insita zameraného na dotvorenie areálu ľudovej architektúry a bývania v humenskom skanzene za účasti slovenských a zahraničných tvorcov a tiež autorkou viacročného multižánrového projektu Open Space.
Od roku 2012 sa v rámci projektu Miznúci svet zameriava na zbieranie, spracovanie, vydávanie a prezentáciu spomienok starých Humenčanov.
Mária Mišková sa poďakovala v mene všetkých ocenených. Zdôraznila, že zasadenie sa často celou svojou životnou energiou za presadzovanie ideálov a tvorivej práce by nebolo možné bez podpory a tolerancie najbližších, spolupracovníkov a okolia.
„Som presvedčená, že nik z nás neberie toto ocenenie iba osobne. K naplneniu hodnôt, ktoré vyznávame, viedlo aj naše konanie a spolupráca so širokým spektrom ľudí rôznych vekových, profesijných, národnostných i konfesijných skupín.... Na našej ceste nás sprevádzali mnohí, bez nich by sme tu sotva stáli... Humenné sa stalo súčasťou našich života, záleží nám na jeho rozvoji po všetkých stránkach,“ povedala.
O kultúrny program sa postarali spevácke duo Mikuláš Petrašovský a Natália Padová a speváčka Svetlana Rymarenko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín