HUMENNÉ. Obyvatelia Humenného sa v stredu prebudili do zamračeného rána.
Mnohí spali sotva tri - štyri hodiny, niektorým sa ledva podarilo zažmúriť oči.
„Len čo som zavrela oči, počula som hukot vody, ako sa na nás valí a zatápa nám dom,“ hovorí Anna Balková.
Práve ich dom najviac postihla utorková lokálna záplava na Kudlovskej ulici po výdatnej popoludňajšej prietrži mračien.
„Prišli sme o všetko, doslova,“ neubráni sa plaču.
Voda odniesla aj darované hodinky
Balkovci si kúpili dom na Kudlovskej ulici povyše mosta len pred dvoma rokmi.

Svojpomocne ho opravili, najmä prízemné priestory. V nich si pani Anna v susedstve kuchyne, kúpeľne a práčovne zriadila krajčírsku dielňu.
Práve to, že voda jej ju úplne zničila, nesie najťažšie.
„Šitie je môj život,“ plače.
Pod vodou a nánosmi bahna skončili tri šijacie stroje, naparovacia žehlička za dvesto eur, všetky bavlnené látky, nite, ihly. Skazu vzala nová kuchynská linka, všetky elektrospotrebiče, vrátane nového sporáka či kávovaru.
„Vzalo mi aj hodinky, čo mi manžel kúpil na meniny, mobil, retiazky, prívesky, čo sme mali v kuchyni na tanieriku. Nič nemôžem nájsť, všetko je nenávratne preč,“ žiali pani Anna nad stratou bezpečia domova.
Kocúr prežil
Predbežné školy odhadli manželia Balkovci na 20-tisíc, v skutočnosti to ale bude viac.
„V kuchyni je povybíjaná dlažba. Zničené sú štvoro dverí, voda vytlačila na nich sklenú výplň. Kotol bol do polovice zaliaty, komora, garáž, všetko je fuč,“ hovorí pán Ľubomír.
„Koľko sme sa tu za dva roky nadreli s mužom a všetko vyšlo navnivoč. Také sme tu mali všetko pekné, hovorili sme si, že už len budeme žiť,“ dodáva pani Anna.
Spomienku na utorňajšie bezmocné sledovanie, ako živel ničí jej majetok, zaháňa len ťažko.
„Stála som pri plote a bezmocne sa prizerala, ako sa voda valí dnu. Čakala som na kocúra. Prežil. Sedel uzimený a mokrý v kuchyni, triasol sa. Vedela som, že už nič viac nezachránim,“ hovorí.
Strach z vody
Od skorého rána sa Balkovci s pomocou príbuzných a susedov pustili do vypratávania zatopených priestorov. Kopy bahna stiahol z dvora bager, vnútorné priestory čistia ručne.

Okrem zničených materiálnych vecí manželov trápia navlhnuté steny a poškodené omietky.
„Keby som tu mala bývať, mala by som strach z vody z potoka. Teraz investujú peniaze do obnovy, ale čo keď sa o mesiac situácia zopakuje?“ pýta sa sestra pani Anny Iveta Rebyová.
Keď jej sestra v utorok podvečer zatelefonovala, že sa na nich valí voda, nevedela si predstaviť rozsah skazy.
„Myslela som si, že odnesiem z kuchyne vedro vody, čo vyčerpám. Ani len vo sne mi nenapadlo, že tu bude taká spúšť,“ dodáva.
Voda v pivnici i garáži
Na opačnom konci mesta na Gaštanovej ulici sa s vodou z miestneho potoka borila aj rodina Gilániovcov.

„Pred ôsmimi rokmi tiež prišla veľká voda. Nestihla natiecť do garáže, len tiekla po ceste. Teraz sme mali asi 70 – 80 centimetrov vody v garáži a v pivničných priestoroch. Všetko je zatopené, zničené, kopa vecí sa už nedá použiť,“ hovorí Emília Gilániová.
„Zničené sú omietky, poškodilo dlažbu, kanalizáciu, uvidíme, čo s kotlom. Syn mal vo vnútri počítače,“ vyratúva Martin Giláni.
Obaja manželia vidia príčiny záplavy v tejto časti mesta v chýbajúcom poldri, plytkosti potoka a mostíkoch cezeň, ktoré si pomocou rúr rôznej hrúbky postavili sami obyvatelia domov.
Voda vytrhla celý kus asfaltu na ceste v blízkosti domu a odniesla ho o hodný kus nadol.
Záchranné práce
Primátor Miloš Meričko (nezávislý) zdôraznil, že prívalové dažde najviac postihli severnú časť mesta.
„Ide o ulice Gaštanová, Dubník, Kudlovce. Kudlovský potok sa vylial do parku a zaplavil aj pešiu zónu,“ povedal v stredu predpoludním.
Utorkové záchranné práce spočívali v čistení mostných priepustov, vo vyčerpávaní vody z pivníc a záhrad.
O pol desiatej večer primátor zvolal krízový štáb.
„Vtedy sme už mohli skonštatovať, že sa umúdrilo počasie, voda postupne opadla a situácia sa zlepšila,“ dodal.
Čistia mesto od nánosov
V stredu zasadal krízový štáb opäť. K prehliadke v teréne zaradil primátor Meričko aj Hubkovú. Veľká voda zasiahla tiež karanténnu stanicu a kolibu.
Vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity stále trvá.
„Podobne ako v obci Brestov, kde je rybník. Situácia sa monitoruje, aby sa nepretrhla hrádza, lebo voda by mohla zaplaviť aj Humenné, lebo sme nižšie položení,“ spresnil Meričko.
Na nohách boli v teréne hasiči aj pracovníci technických služieb.
„Máme v uliciach techniku. Pomáhame súkromným vlastníkom pozemkov a domov. Pristavili sme veľkoobjemové kontajnery. Čistíme mesto od nánosov,“ doplnil.
Rozsah a výšku škody na obecnom majetku zatiaľ primátor nepozná.
„V tejto chvíli na to neviem odpovedať, ešte je priskoro,“ uzavrel Meričko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín