DEDAČOV, BRESTOV, PICHNE. Záplavy z prívalových dažďov, ktoré v utorok popoludní a podvečer zasiahli východné Slovensko, napáchali v Humenskom okrese najviac škôd v okresnom meste a v obciach Brestov a Dedačov.
Potvrdila to vedúca odboru krízového riadenia Okresného úradu Humenné Mária Nízka.
V okrese Snina veľká voda opäť narobila problémy aj v obci Pichne.
Problémy v Dedačove
Ako vyplýva z vyjadrení zástupcov jednotlivých samospráv, najväčšie škody na obecnom majetku eviduje obec Dedačov.

„Rozsah škôd na obecnom majetku je značný. Ešte síce všade neopadla voda, ale čo sa týka obecného majetku, sú najviac poškodené cesty, regulácia potoka, ktorá je zničená úplne, to rádovo odhadujem na niekoľko stotisíc eur, a potom priepusty a mosty," priblížil starosta Dedačova Peter Pichoňský (Smer-SD, SNS) s tým, že záplavy postihli približne desať domácností vo väčšom, ostatné v menšom rozsahu.
Na miestnej farme tiež museli sťahovať zvieratá.
„Asfaltovú vrstvu na viacerých obslužných komunikáciách nám postŕhalo úplne. Veľa vecí je ešte pod nánosmi blata," doplnil.
Ťažká technika nepomôže

S čistením priepustov začali v obci ešte počas noci, v odstraňovaní nánosov pokračovali počas dňa.
Pri odčerpávaní vody zo súkromných pozemkov boli podľa Pichoňského slov v utorok večer nápomocní dobrovoľní hasiči z obce Volica.
„Boli tu v stredu štátni hasiči, ale tí nám momentálne pomôcť nevedia, lebo oni majú len ťažkú techniku a my sa na niektoré miesta nevieme cez mosty a lávky dostať, lebo sú buď poškodené, alebo tú ťažkú techniku neunesú," uzavrel.
Zaplavilo aj Brestov
Ako sa vyjadrila starostka obce Brestov Ľudmila Nováková (nezávislá), v ich obci je nateraz najväčšou ujmou poškodenie nespevnenej prístupovej cesty k miestnemu ihrisku.

Voda narušila aj dva prístupové mostíky k rodinným domom.
„Najväčšie škody má vlastník rybníkov nad obcou," uviedla s tým, že privolaný statik mal potvrdiť stabilitu tamojšej hrádze.
Ako doplnila, s odčerpávaním vody na rybníkoch pomáhala záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru, pri čistiacich prácach si v obci pomáhajú prenajatou technikou.
Ťažko skúšané Pichne
Obec Pichne v okrese Snina sa ocitla pod vodou opäť po dvoch mesiacoch. Ako sa vyjadril starosta obce Július Baník (nezávislý), v dôsledku prívalového dažďa sa v utorok večer vybrežil miestny potok a voda na hlavnej ceste dosahovala výšku pol metra.
"Pivnice sú vytopené, na komunikáciách nám zase urobilo diery. Z lúk išlo veľmi veľa vody, ale nemala takú veľkú intenzitu, ako naposledy," povedal s tým, že pod vodou sa ocitli pozemky približne 50 domácností.
Ako doplnil, vybrežená voda strhla aj viac ako 40 metrov zámkovej dlažby na miestnom chodníku, ktorú sa im po záplavách spred dvoch mesiacov podarilo uložiť.
Cestné komunikácie poškodené aj pri predchádzajúcich záplavách plánuje podľa jeho slov Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja opravovať v polovici septembra.
"Najprv budú robiť priekopy, až potom budú dávať nový asfalt," ozrejmil.
Samosprávy rátajú škody
Podľa prednostu sninského okresného úradu Evalda Štofíka bola situácia v súvislosti s utorkovou prietržou mračien v okrese najkritickejšia len v Pichniach, kde vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.
"Hrozilo vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity na viacerých miestach, ale nič viac sa nevybrežilo. Ešte stále trochu mrholí, uvidíme, čo sa bude diať," zhodnotil v stredu.
„V Humenskom okrese boli vyhlásené druhé a tretie stupne povodňovej aktivity celkom v 15 prípadoch a v stredu pribúdali ďalšie," uviedla Nízka s tým, že rozsah škôd v súčasnosti jednotlivé samosprávy stále sumarizujú.
Ako doplnila, pri odstraňovaní následkov pomáhajú samosprávam hasiči z okresného riaditeľstva ako aj záchrannej brigády v Humennom, tiež polícia či Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín