Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Vihorlatský prales a Rydošová budú prírodnými rezerváciami

Vláda schválila návrhy ministerstva životného prostredia.

Bukový prales.Bukový prales. (Zdroj: unesco.sk)

BRATISLAVA, VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Na Slovensku vzniknú od polovice septembra prírodné rezervácie (PR) Rydošová a Vihorlatský prales.

Súvisiaci článok Budaj chce návrh na vyhlásenie rezervácie Vihorlatský prales predložiť v auguste Čítajte 

V stredu to na svojom rokovaní schválila vláda.

PR Vihorlatský prales sa rozprestiera v okresoch Humenné, Snina, Michalovce a Sobrance. Výmera rezervácie je 2160 hektárov.

Prales je súčasťou lokality svetového dedičstva UNESCO.

PR Rydošová leží v okrese Snina v katastrálnom území Osadné. Celková výmera rezervácie je 88 hektárov.

Vihorlatský prales

Zámerom vyhlásenia PR Vihorlatský prales je podľa ministerstva životného prostredia zabezpečiť ochranu a zachovanie priaznivého stavu biotopov európskeho a národného významu, ako aj umožnenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev nachádzajúcich sa v tejto rezervácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Envirorezort pripomína, že PR Vihorlatský prales pokrýva lokalitu starých bukových lesov a pralesov, ktoré sú vyhlásené UNESCO-m za lokalitu svetového prírodného dedičstva.

Predmetom ochrany v tejto oblasti sú vtáky ako bocian čierny, sova dlhochvostá, orol krikľavý, hadiar krátkoprstý a ďateľ bielochrbtý. Nachádza sa tam aj niekoľko druhov netopierov, medveď hnedý, vlk dravý či rys ostrovid.

Rezervácia bude mať zónu A s výmerou 1574 hektárov a bude v nej platiť piaty stupeň ochrany.

V zóne B s výmerou 586 hektárov bude platiť štvrtý stupeň ochrany. V tejto zóne nebude možné umiestňovať stavby a zariadenia okrem tabúľ označujúcich rezerváciu a jej ochranné pásmo, stanovíšť náučného chodníka či sanitárnych zariadení a odpočívadiel pre turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Výrub bude možné realizovať výlučne jednotlivým výberom a so súhlasom organizácie ochrany prírody a krajiny.

Ochranné pásmo bude mať výmeru 246 hektárov a bude v ňom platiť tretí stupeň ochrany.

Rydošová

Účelom vyhlásenia prírodnej rezervácie Rydošová je podľa envirorezortu zabezpečiť zachovanie priaznivého stavu predmetu ochrany rezervácie, ktorým sú tri biotopy európskeho významu a biotop jedného prioritného druhu živočícha európskeho významu.

Na území rezervácie sa nachádzajú kyslomilné bukové lesy, javorovo-bukové horské lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy.

Vzácnym živočíchom na tomto území je fúzač alpský.

Rezervácia bude mať zónu A s výmerou 56 hektárov a bude v nej platiť piaty stupeň ochrany.

V zóne B s výmerou 32 hektárov bude štvrtý stupeň ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Rezervácie Rydošová a Vihorlatský prales a ich ochranné pásma budú ako súčasť lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy územím medzinárodného významu.

Budaj: Trvalo to dlhých 13 rokov

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) bude časť prírodnej rezervácie Vihorlatský prales chránená piatym, teda najprísnejším stupňom ochrany.

Súvisiaci článok Hromadnú pripomienku pre Morské oko podpísalo vyše 60-tisíc ľudí Čítajte 

Na území tak nebude povolená napríklad ťažba dreva, lov zveri či komerčná výstavba.

"Trvalo dlhých 13 rokov, kým Slovenská republika splnila svoje medzinárodné záväzky aj voči Európskej komisii, ktorá na naše oneskorovanie pri vyhlasovaní prírodných rezervácií upozorňovala opakovane bývalú vládu. Tá nebola schopná konať, dohodnúť sa a vyhlásiť tieto dve rezervácie," povedal Budaj.

Šéf envirorezortu uviedol, že najprísnejším piatym stupňom ochrany bude v rezervácii Vihorlatský prales chránené aj jazero Morské oko, o ktorého ochrane viedli environmentálni aktivisti s bývalým vedením ministerstva životného prostredia rozsiahlu diskusiu.

"Chcem poďakovať aktivistom, ktorých desaťtisíce podpisov, najmä z lesoochranárskeho združenia Vlk, pomohli tomu, že sa politici dokázali zhodnúť na vyhlásení týchto dvoch rezervácií," uzavrel Budaj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 133
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 963
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 642
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 829
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 275
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu