SNINA. Mesto Snina nemá záujem o psie toalety. Poskytovateľovi poslalo výpoveď zo zmluvy.
Ten ich osadil a tvrdí, že tak urobil podľa platnej zmluvy.
Od jesene 2017
Psie toalety, alebo hygienické zariadenie na venčenie psov, sa na sninských sídliskách objavili na jeseň 2017.
Bolo ich desať a samospráva sa vtedy zmluvne zaviazala, že ich bude využívať päť rokov.
Ani nie po roku poslanci hlasovaním rozhodli, že psie toalety sú „neúčinné a nehospodárne“.
Mesto zmluvu vypovedalo. Desať toaliet nikto neodmontoval, ostali na pôvodných miestach.
Namiesto desiatich tridsať

Nové vedenie mesta sa k myšlienke obnoviť fungovanie psích toaliet, ba dokonca zvýšiť ich počet na 30, postavilo kladne.
„Na základe požiadaviek psičkárov sa v spolupráci s občianskym združením Engy a mestskou políciou už od konca leta minulého roka nastavovalo umiestnenie toaliet, aby boli podchytené trasy kadiaľ najčastejšie chodia majitelia so svojimi psami, čoho výsledkom bolo navrhnuté rozmiestnenie toaliet pre psov. Ide o účelové využitie dane za psa, ktorú sú majitelia psov povinní platiť,“ informovalo v máji tohto roku mesto na svojej webovej stránke.
Poslanci rozhodli
Vlna nevôle obyvateľov investovať v čase koronakrízy a šetrenia štvrťročne 1750 eur do psích záchodov, o ktorých sa nerozhodlo hlasovaním, anketou a chýbali aj názory širšieho okruhu odborníkov, sa zdvihla hlavne na sociálnych sieťach.
Vyvrcholila poslaneckým návrhom Stanislava Júna (nezávislý) na rokovaní mestského zastupiteľstva 28. mája, aby vedenie mesta začalo rokovať o ukončení zmluvy s poskytovateľom toaliet. Z dvanástich poslancov sa desať vyslovilo za predložený návrh.
Dve možnosti
Aj preto obyvateľov Sniny prekvapilo, že ich poskytovateľ začiatkom augusta rozmiestnil po sídliskách.
Mesto na svojej webovej stránke vo štvrtok 6. augusta uistilo verejnosť, že nemá záujem pokračovať v zmluvnom vzťahu a pristúpilo k rokovaniam o ukončení Zmluvy o poskytovaní služieb spočívajúcej v prevádzkovaní Hygienického zariadenia na venčenie psov (HZVP).
V pondelok 3. augusta sa na Mestskom úrade v Snine uskutočnilo stretnutie so zástupcom poskytovateľa služby spoločnosťou Eco dog toilet group.
„Rokovalo sa o dvoch možnostiach riešenia situácie, a to podpísanie dohody o ukončení spolupráce alebo o zmene ustanovenia zmluvy o dobe, dokedy majú byť HZVP osadené,“ informovala Korzár vedúca oddelenia strategického rozvoja Erika Jankajová.
Mesto poslalo výpoveď
Ako ďalej Jankajová dodala, napokon k podpisu dohody o ukončení a ani dodatku zmluvy nedošlo a dodávateľ zariadenia osadil. Zmluva uvádza, že tak má urobiť do 90 dní od podpisu zmluvy.
Tú primátorka Daniela Galandová (nezávislá) podpísala 8. apríla, druhá zmluvná strana 5. mája. Mesto zmluvu zverejnilo 14. mája.
„Hygienické zariadenia neboli inštalované za účasti mesta, mesto k ich osadeniu prizvané nebolo a prevzaté nie sú. Keďže poskytovateľ podľa ústnej dohody neposlal v stanovenom termíne podklady k dohode o ukončení, respektíve dodatku zmluvu, mesto mu zaslalo výpoveď,“ doplnila Jankajová.
„Odmena, dohodnutá zmluvnými stranami v zmluve, patrí poskytovateľovi odo dňa osadenia jednotlivých HZVP a tento deň musí byť uvedený v príslušnom protokole o ich osadení. Doteraz žiaden protokol podpísaný zo strany mesta nebol a ani takýto protokol mestu nebol doručený,“ odpovedala Jankajová na otázku, či bude mesto za už osadené toalety platiť.
Poskytovateľ: Splnili sme si zmluvné povinnosti
Spoločnosť Eco dog toilet group pristúpila k inštalácií psích toaliet podľa vlastných slov „až na poslednú chvíľu, a to len z dôvodu plnenia si zmluvných povinnosti, ktoré boli dohodnuté a neboli zmenené“.
„S mestom Snina naša spoločnosť uzatvorila platnú a účinnú zmluvu, ktorou je viazaná. V zmysle zmluvy sme boli povinní nainštalovať stanice v lehote 90 dní. Počas tejto doby mesto Snina zmluvu neukončilo do dnešného dňa, nenavrhovalo žiadne konkrétne riešenia, nevyvíjalo iniciatívu riešiť prípadné návrhy, respektíve pripomienky mesta napríklad na osobnom stretnutí. Vzhľadom na blížiaci sa koniec lehoty sme boli nútení pristúpiť k inštalácii zazmluvnených zariadení, aby sme neboli dotlačení k porušeniu našich zmluvných povinností,“ uviedla v stanovisku spoločnosti Jaroslava Kravčíková.
Miesta inštalácie vytyčovali spoločne
Podľa nej bol zmluvne vyjadrený postoj mesta jasný, a dohodnutá lehota bola dostatočná na prípadné alternatívne riešenia.
„Ak je pravda, že mesto malo záujem neinštalovať zariadenia, nič mu nebránilo zmluvu vypovedať alebo iniciatívne a pružne riešiť situáciu, keďže sme vždy s mestom komunikovali korektne. Práve naopak, boli sme to my, kto sa vždy snažil iniciovať vzájomné stretnutia, ktoré sa neuskutočnili,“ doplnila Kravčíková.
Dodala, že prílohou zmluvy bola mapa s presne vyznačenými miestami inštalácie konkrétnych zariadení, ktorú podpísali obe strany.
„Tieto miesta inštalácie určovali a fyzicky osobne vytyčovali za účasti oboch zmluvných strán poverení zamestnanci mesta. Obdobným spôsobom prebehla aj inštalácia zariadení na základe predchádzajúcej zmluvy a mesto voči nej nemalo námietky. Taktiež mesto neprejavilo záujem byť priamo pri fyzickej inštalácii staníc či už v samotnej zmluve alebo iným spôsobom. O prípadnom záujme mesta byť pri inštalácii sme teda nevedeli,“ uzavrela Jaroslava Kravčíková zo spoločnosti Eco dog toilet group.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín