ŇAGOV, MEDZILABORCE, SNINA. Prívalové dažde na sklonku uplynulého týždňa a počas víkendu potrápili niektoré obce Medzilaborského a Sninského okresu.
Zasiahli aj obe okresné mestá.
V utorok príde bager
Mesto Medzilaborce a susedná obec Ňagov zažili najstrašnejšie chvíle už vo štvrtok večer.

Podvečerná prietrž mračien zapríčinila vybreženie Turcovho potoka.
Veľká voda zaplavila záhrady, dvory a pivnice piatich domov na Ševčenkovej ulici.
Na mieste zasahovali hasiči z Humenného a Medzilaboriec, aj dobrovoľní hasiči z Volice.
V pondelok v meste vodohospodári čistili breh Turcovho potoka, pílili stromy a v utorok bager vyčistí koryto.
Voda sa valila z troch potokov
Ňagov sa pod vodou ocitol vo štvrtok večer.
„Tu sa schádzajú vody troch potokov - Ňagovského, Lapeného a Sekerového. Toto miesto bolo najhoršie. Voda sa valila dedinou, nebolo vidieť, kde je koryto a kde cesta. Hovoril by som o storočnej vode,“ hovorí starosta Ňagova Vladimír Roháč (nezávislý).

Približne 50 percent domov v obci malo zaplavené pivnice a suterénne priestory. Hasiči vyťahali asi 30 studní.
Poškodené sú zábradlia, narušené sú oporné múry, ktoré držia cestu.
„Treba urobiť dočasné opatrenia a pokračovať v zabezpečovacích prácach, brehy spevniť kameňmi. V budúcnosti treba situáciu vyriešiť reguláciou potoka,“ hovorí starosta.
Riziko zalomenia cesty je podľa neho reálne.
Roháč zdôraznil, že projekt regulácie potoka v dvoch etapách vznikol ešte za bývalého starostu, od roku 2012 sa však jeho realizácia odkladala. Dnes už nie je platné ani stavebné povolenie a projekt si vyžaduje obnovu.
Voda potrápila Ňagovčanov tiež v roku 2002 a 2010, ale rozhodne nie s takou silou ako teraz.
Stále pršalo, technika sa nedala použiť
Najhoršie dopadol dom Júlie Mitrusovej na konci obce.
Na dom sa zosunulo množstvo zeminy zo svahu, hrozilo poškodenie statiky domu.
„Hneď v sobotu ráno sme zvolali dobrovoľných hasičov z Volice a Sukova, nasadili sme techniku zo Záchrannej brigády z Humenného. Prácu jej znemožnil rozmočený bahnitý terén, nedalo sa k domu zo zadnej časti vôbec dostať. Napokon museli chlapi za vytrvalého dažďa odstraňovať nánosy bahna ručne,“ opisuje havarijný stav Peter Vataha, vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Medzilaborciach.
„Zemina bola ako lepidlo. Jeden nabral zem na lopatu, druhý ju musel s motykou stiahnuť do fúrika. Ďakujeme našim dobrovoľníkom, hasičom i vojakom za obetavú prácu,“ pridáva sa starosta Roháč.
Museli zavolať vojakov
Situácia bola naďalej veľmi vážna.

„Rozhodli sme sa zvolať na tretiu hodinu popoludní krízový štáb. Museli sme povolať vojakov z delostreleckého vojenského útvaru z Michaloviec. O pol siedmej večer už 12 vojakov bolo na mieste. Pracovali asi do deviatej,“ hovorí Vataha.
V nedeľu vojaci a hasiči pomáhali odvrátiť nebezpečenstvo zosuvu po celý deň, pieskovali vrecia, ukladali ich a svah zabezpečili.
„Povedal by som provizórne,“ dodáva.
Báli sa najhoršieho
Júlia Mitrusová (86) žije v dome v dcérou. Do domu sa vydala pred mnohými rokmi, asi pred dvadsiatimi rokmi sa na svahu po dažďoch zvalil strom.
Také veľké ohrozenie obydlia si však nepamätá.
„Múry sú hrubé z kvádrov a tehál, až potom sa vakovalo. Báli sme sa, že nás zavalí. Celá stena premokla. Voda bola všade na dvore,“ hovorí.
Aj Palota bola na nohách
V Medzilaborciach a v Ňagove naďalej platí druhý stupeň povodňovej aktivity.
V nedeľu okolo pol druhej popoludní sa príroda vybúrila aj nad obcou Palota.
Vybrežil sa potok Vydranka.

„Boli zatopené domy a záhrady, v jednom prípade hrozila doslova katastrofa. Hasiči vyťahovali autá z garáže. Starosta zabezpečil bager, ktorý odstránil nánosy a spriechodnil tok v potoku,“ hovorí Vataha.
Starosta Paloty Vasiľ Bomberovič (Smer-SD) pre TASR zdôraznil, že škody na obecnom majetku sa týkajú domu smútku, na ktorom praskol roh budovy, v pivnici obecného úradu spadol sadrokartónový strop.
Najpostihnutejšej spomedzi domácností poskytol starosta v pondelok pomoc v podobe pracovnej sily.
Odtrhlo asfalt
V nedeľu popoludní v Snine voda zatopila záhrady a suterénne časti približne 100 rodinných domov. Stále tu platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

„Voda v nedeľu podvečer zaplavila aj štátnu cestu I/74, ktorá bola do večerných hodín neprejazdná. V pondelok mechanizmy správy a údržby ciest čistili komunikáciu aj rigol, v ktorom bola zapchatá jedna skruž. Je tam približne deväť nákladných áut nánosu, ktorý prišiel z poľa,“ povedal pre TASR vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Snine Roman Gallik.
Záplavy poškodili cestné komunikácie na približne desiatich uliciach.
„Na mestských komunikáciách bolo pôvodne viditeľné odtrhnutie asfaltovej vrstvy cesty od nemocnice až po strednú školu. Cesta je síce priechodná, ale v jednej štvrtine je zničený asfaltový kryt. Zistili sme však, že máme aj ďalšie lokality, kde máme zosunuté, respektíve narušené oporné múry,“ povedala pre SITA primátorka Daniela Galandová (nezávislá).
Najväčšie škody
Zisťovanie škôd a záchranné práce prebiehajú aj v lokalite Majer, kde zostali na uliciach Hurbanova a Puškinova zatopené pivnice a škody tu boli najväčšie.
„Máme zregulovanú riečku Cirochu, voda tak nemala prirodzene kde odísť, preto zostala počas noci zaplavená najmä lokalita Majer. Tým, že sa tam tlačila spodná voda, vlastne až dnes sa odstraňuje z pivníc. Čistíme aj nádvoria od blata. Hasiči, vrátane dobrovoľných, pomáhajú obyvateľom s týmito aktivitami, aby sa v prvom rade majetok ďalej nepoškodzoval a nánosy bahna sa čo najskôr odstránili,“ dodala v pondelok.
Voda zaliala aj iné obce Sninského okresu
Podľa TASR aj v susednej obci Belá nad Cirochou hlásilo škodové udalosti viacero obyvateľov. Zatopených bolo približne 20 rodinných domov.
V obci tiež na cestnom moste na ceste I/74 zaznamenali narušenie chodníka.
Tretí stupeň povodňovej aktivity v pondelok o desiatej predpoludním odvolali, naďalej platil druhý stupeň.
V obci Stakčín, kde boli v nedeľu podvečer tiež záplavy, si podľa Gallika pri odstraňovaní ich následkov pomohli aj vďaka dobrovoľným hasičom svojpomocne, doplnil pre TASR.
FB/Dianie v Snine
FB/Dianie v Snine
FB/Dianie v Snine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín