SNINA. Školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Snina prijímajú viaceré úsporné opatrenia na zmiernenie avizovaného nižšieho príjmu z podielových daní.
Snahou je zabezpečiť riadny chod škôl a školských zariadení po skončení mimoriadnej situácie.
Zároveň svoju pozornosť venujú vzdelávaniu žiakov v domácom prostredí formou dištančného vzdelávania.
Kde všade šetria
Ako mesto Snina uvádza na svojej internetovej stránke, školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti pristupujú k zníženiu spotreby energií. Týka sa to elektriny, teplej vody aj plynu, kde dochádza k odstávke kúrenia.
Rušia sa tiež nákupy tovarov a služieb, ktoré nie sú nevyhnutné na prevádzku.
Po konzultácii s odbormi pozastavia aj vyplácanie osobných príplatkov za činnosti, ktoré sa počas mimoriadnej situácie nevykonávajú, teda príplatky za zmennosť, vedenie kabinetných zbierok, knižnicu, koordináciu aktivít, záujmovú činnosť a podobne.
„Mesto Snina v spolupráci so základnými a materskými školami robí všetko pre to, aby sme túto situáciu zvládli čo najlepšie. Veríme, že dodržiavaním prijatých opatrení, pozitívnym myslením a vzájomnou spoluprácou toto náročné obdobie spoločne zvládneme bez vážnych dopadov na vzdelávanie v našich školách,“ uvádza samospráva.
Ako prebieha výučba
Pandémia koronavírusu pritom zasiahla nielen ekonomickú situáciu škôl, ale ovplyvňuje aj vzdelávanie. Školy museli prijať preventívne opatrenia, aby vzdelávanie žiakov mohlo prebiehať i doma.
Postupne, od uzatvorenia škôl, začali realizovať štúdium dištančnou formou.
„Keďže na takéto vzdelávanie nebol nikto pripravení, v našich sninských školách sa od začiatku tejto novej a neľahkej situácie riadime zásadou, že žiaci by mali ostať čo najviac v kontakte so školou, akoukoľvek formou – online, písomne alebo telefonicky. Dôležitá je spätná väzba. Školy sa snažia byť nápomocné najmä v tom, aby žiaden žiak ani jeho rodič nemali pocit, že sú na to sami,“ konštatuje radnica.
Učitelia základných škôl využívajú rôzne formy vzdelávania prostredníctvom internetu, mobilných aplikácií, telefónov, pracovných listov, ale aj televízneho vysielania určeného pre školy. Pomáhajú im pritom aj rodičia.
„Vzájomná spolupráca rodičov a učiteľov je veľmi významná a v tejto situácii dôležitá. V rodinách, kde nemajú PC a internet, pripravujú učitelia pracovné listy, ktoré následne roznášajú vychovávatelia alebo asistenti. V prípade potreby sú pripravené pomáhať aj terénne sociálne pracovníčky a pracovníčky Nízkoprahovej sociálnej služby pre deti a rodinu,“ informuje samospráva.
Vyučovací proces zabezpečujú aj materské školy, ktoré na svojich webových stránkach ponúkajú rôzne tipy a návody pre rodičov na rozvíjanie zručností, ktoré by dieťa za normálnych okolností rozvíjalo v škôlke. Niektoré materské školy organizujú aj online stretnutia pre predškolákov.
Mesto Snina sa prostredníctvom oddelenia školstva v súčasnosti snaží zhostiť úlohy koordinátora vzdelávacích procesov na základných a materských školách v meste.
Pre školy a školské zariadenia zriadilo na sociálnej sieti skupinu, kde pravidelne informuje o všetkých zmenách a právnych nariadeniach a každý týždeň organizujeme online porady.
Pre učiteľov zase vytvorilo skupinu, v ktorej si pedagógovia odovzdávajú nápady, skúsenosti a od mesta dostávajú aktuálne informácie a pracovné materiály.
„V tejto situácii sa učitelia ešte viac zúčastňujú na vzdelávacích webinároch,“ dodala radnica na svojom webe.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín