HORNÝ ZEMPLÍN. Po návrate občanov Slovenska zo zahraničia v čase koronakrízy zavalili policajtov telefonáty s oznámeniami o nedodržiavaní povinnej karantény.
Opodstatnených bola necelá tretina.
Regionálny hygienik zdôrazňuje, že treba rozlišovať medzi domácou izoláciou a karanténou.
Nariadenia
Od 10. marca nariadil hlavný hygienik SR Ján Mikas povinnú 14-dňovú domácu karanténu občanom, ktorí sa vrátili z Talianska, Čínskej ľudovej republiky, Iránu a Južnej Kórey.
V karanténe museli byť spolu s rodinnými príslušníkmi, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti.
Od 4. apríla je už pre všetkých repatriantov po príchode na Slovensko zo zahraničia povinná karanténa v štátnych zariadeniach a test na koronavírus.
Ľudia, ktorí majú v štátnej karanténe negatívny test, musia pokračovať v domácej izolácii v súhrnnom trvaní 14 dní. Karanténa sa týka aj ostatných osôb v danej domácnosti.
Ľudia telefonovali ostošesť
Dodržiavanie domácej izolácie a karantény sledujú aj všímaví susedia a známi. Ak sa im niečo nepozdáva, volajú štátnu či mestskú políciu.
„Na linku 158 bolo k 6. aprílu prijatých 505 oznámení, z toho 161 bolo potvrdených, že ide o priestupok,“ informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
„V prvopočiatkoch boli ľudia dezorientovaní, hlavne v čase, keď sa ľudia začali húfne vracať zo zahraničia. Alebo žiadali o radu, alebo nahlasovali, že sused či známy nedodržiava karanténu,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Humennom Marián Zub.
Po prijatí oznámenia hliadka išla na uvedenú adresu oznámenie preveriť.
„Nie vždy sa podarilo dotyčného nájsť, niekedy volajúci uviedli len adresu bez mena. Keď sme ich našli podľa mena, upozornili sme ich na dodržiavanie domácej karantény. Keď sme zistili, že osoba nedodržiava povinnú karanténu, oznámili sme to Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Humennom,“ vysvetľuje Zub.
Aj neopodstatnené a vymyslené
Priznáva, že sa stretli aj s neopodstatnenými či doslova vymyslenými oznámeniami.
„Napríklad nám nahlásili jednu slečnu, že ju videli v mieste bydliska. Keď sme to u jej rodičov preverili, zistili sme, že sa zdržiava dlhodobo v Kolumbii. Treba si uvedomiť, že ide o vážnu vec a netreba ju zneužívať a zbytočne zaťažovať linku,“ zdôrazňuje.
Náčelník Zub potvrdil, že po zavedení prísnejších opatrení je volaní menej.
„V ostatnom čase sme už žiadny telefonát nezaznamenali,“ dodáva.
Pokutujú
Riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom Miroslav Veliký vysvetľuje, že ak im niekto zavolá s podozrením na nedodržiavanie karantény, požiadajú o súčinnosť políciu.
„Naši zamestnanci nemajú právo nikoho legitimovať,“ hovorí.
Práve úrad verejného zdravotníctva je v tomto prípade správnym orgánom, ktorý za porušenia ukladá pokuty.
„Ak nám polícia odstúpi prípad na priestupkové konanie, dávame sankcie. Doposiaľ sme ich dali 14. Robíme to skrátenou formou,“ hovorí.
Dodáva, že išlo o 250-eurovú pokutu.
Izolácia a karanténa
Podľa Velikého treba totiž rozlišovať medzi nariadenou povinnou izoláciou v domácom prostredí a karanténou.
„Izolácia, ktorú tiež ľudovo nazývajú karanténa, pre tých, ktorí po návrate nemali príznaky ochorenia, znamená, že sa osoba môže ísť prejsť na miesta, kde ľudia nechodia, v krajnej núdzi môže zájsť do potravín na nákup tam a späť s rúškom a rukavicami. Nie je to klasická karanténa,“ vysvetľuje, prečo sa mohlo stať, že volajúci videli napríklad suseda v obchode.
Dodáva, že do povinnej izolácie dáva osobu lekár, ktorý jej vystaví péenku vrátane tých, ktorí s ňou žijú v spoločnej domácnosti a lekár ju aj ukončí.
„Izolácia v domácom prostredí sa ťažko preukazuje,“ zdôrazňuje Veliký.
Za karanténu viac
V prípade karantény je situácia iná.
„Za jej porušenia sú oveľa vyššie sankcie. Ak má úrad nahlásený pozitívny prípad na ochorenie Covid-19, musí vyhľadať všetkých, ktorí s dotyčnou osobou boli v kontakte a tých dáva do karantény. Vtedy vydáva rozhodnutie na konkrétne meno. V tomto prípade platí zákaz vychádzania,“ vysvetľuje.
Do minulého štvrtka RÚVZ nemusel nikomu nariaďovať karanténu.
Za nedodržanie nariadenej povinnej karantény hrozí pokuta do výšky 1659 eur fyzickým osobám a do 20-tisíc eur právnickým osobám.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín