MEDZILABORCE. Miron Kuzma (72) z Varechoviec v Stropkovskom okrese je v Zariadení sociálnych služieb Dotyk v Medzilaborciach od vlaňajšieho decembra.
V živote aktívneho seniora ho obmedzila mozgová príhoda.
Opateru a starostlivosť v zariadení si pochvaľovala celá rodina. Do úspešného zotavovania sa však zasiahla epidémia koronavírusu.
„Príbuzných som nevidel už mesiac. Nedobre som to znášal,“ priznal sa pán Miron.
Rozhodnutie rodiny vziať ho zo zariadenia do domácej starostlivosti uvítal.
„Doma je lepšie, budem s rodinou, mám psíka,“ netajil radosť.
Budú spolu
Manželka Mária (70) poň prišla autom aj so synom.
„Vďakabohu, že existuje možnosť vziať ho domov. Preňho to bude ľahšie. Doma je doma a my sme tiež spokojnejší, keď ho máme pri sebe,“ povedala.
Hoci sama má problémy so srdcom a starostlivosť o manžela bola pre ňu namáhavá aj fyzicky, pozitívne momenty prevážili negatívne.
„Kým sme ho mohli navštevovať, chodievali sme s deťmi aspoň dvakrát do týždňa. Keď ostal sám, znáša to oveľa horšie. Nevie pochopiť, prečo nemôžeme prísť,“ dodala.
Spolu s deťmi sa o manžela plánuje starať, pokým nepominie karanténa. Potom by sa do zariadenia vrátil.
„Čo príde, tak príde, ale budeme spolu. S Božou pomocou to zvládneme,“ uzavrela.
Platia prísne pravidlá
V Zariadení sociálnych služieb Dotyk sa špecializujú na klientov s Alzheimerom, Parkinsonom a demenciou. Aktuálne ich je 40.
Zákaz návštev v zariadení platí už od 7. marca.
„Klienti nemôžu opúšťať areál, nesmú chodiť do mesta. Zabezpečujeme im všetko, čo potrebujú,“ hovorí riaditeľ zariadenia Igor Magera.
Dezinfekčnými prostriedkami a rukavicami sa predzásobili ešte pred vyhlásením opatrení, nedostatok rúšok na trhu vyriešili svojpomocne.
„Rúška sme začali sami šiť pre klientov i pre personál. Pustili sa do toho inštruktorky sociálnej rehabilitácie, z domu sme poprinášali látky a gumičky. Perieme si ich sami,“ vyratúva.
Dotykové plochy pravidelne dezinfikujú, klientom merajú telesnú teplotu dvakrát denne.
Stravujú sa po izbách, nie v jedálni.
Aj keď aktuálne majú dve voľné miesta, rešpektujú zákaz prijímať nových klientov.
Klientom chýba dotyk
Riaditeľ Magera uznáva, že karanténa a izolácia nevplýva na klientov dobre.
„Obmedzili sme dotyk, a oni si vyžadujú osobný kontakt, chcú sa dotýkať. Najhoršie je to u klientov v pokročilom štádiu demencie. Nariadenia zriaďovateľa však musíme rešpektovať,“ zdôrazňuje.
Osobný kontakt s blízkymi klientom veľmi chýba.
„Berú to ťažko. Sú len v telefonickom kontakte, na stránke sme zverejnili telefónne čísla. Zvykajú si len pomaly. Napríklad za pánom Mironom chodievala dcéra, rehoľná sestra, modlievali sa spoločne,“ hovorí.
Odchod zvažovali
Priznáva, že keď sa dozvedel o rozhodnutí rodiny Kuzmovcov vziať si pána Mirona do domácej starostlivosti, sprvoti váhal.
„Nechceli sme spraviť chybu. Napokon sme súhlasili, pripravili sme mu osobné veci aj lieky,“ hovorí.
Negatívum vidí len jedno.
„Zrejme dôjde k zanedbaniu rehabilitácie v domácom prostredí, lebo tu máme šikovnú inštruktorku sociálnej rehabilitácie, ktorá je zároveň fyzioterapeutka. Cvičila s ním každý deň minimálne pol hodiny,“ uzatvára riaditeľ Magera.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín