HUMENNÉ. Tohtoročná Valentínska kvapka krvi sa v Humennom konala v piatok na fare sv. Košických mučeníkov.
Darovať krv prišlo vyše sto ľudí zo širokého okolia.
Na fare je to iné ako v nemocnici
Priestory fary na Sídlisku III sú na mobilný odber krvi ako stvorené. Po prvýkrát sa tam dobrovoľníci z miestneho spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) a pracovníčky hematologicko-transfuziologického oddelenia humenskej nemocnice rozložili na Valentínsku kvapku pred dvoma rokmi.
Odvtedy sa tam mobilný odber uskutočnil viackrát.
„Mobilné odbery krvi sú v inom ako nemocničnom prostredí. Je to viac familiárne, vieme sa tu lepšie navzájom porozprávať, bližšie sa spoznať. Aj my na Červenom kríži sa tešíme na tieto odbery. Tieto priestory sú pre nás slávnostné,“ hovorí riaditeľka Územného spolku SČK v Humennom Silvia Knapiková.
Prvodarcovia sú špeciálna radosť
Motivovať ľudí k darovaniu krvi je pre SČK poslaním.
„Hovoríme ľuďom, že sa netreba báť darovať krv. Je to úžasný pocit, že darca zachráni život neznámemu človeku,“ zdôrazňuje.
Aj keď v Červenom kríži majú radosť zo všetkých darcov, prvodarcovia patria do kategórie špeciálna radosť.
„Väčšinou sa z prvodarcu stane pravidelný darca,“ dodáva Knapiková.
Darovala necelá polovica
V piatok sa do Valentínskej kvapky krvi zapojilo vyše 100 ľudí.
Darovať krv prišli ľudia rôznych profesií, príslušníci záchranných zložiek - štátni a mestskí policajti, hasiči, vojaci, tiež študenti zo Strednej zdravotníckej školy a iných stredných škôl v meste a okolí, zamestnanci štátnej správy, športovci, tréneri.
Registráciou napokon prešlo 45 darcov, z tohto 11 prvodarcov, 9 mužov a 2 ženy.
Prekonali strach
Policajt Michal Bandurič už v darcovstve načal druhú desiatku odberov.
„Chcel som pomáhať. Krv nevymyslíme ani nevyrobíme, iba jeden druhému darujeme,“ hovorí.
Doposiaľ bol preňho príjemca neznámy, teraz po prvýkrát daroval krv konkrétnemu človeku. „Po prvýkrát využívam túto možnosť,“ dodáva.
Lackovčan Jaroslav Sus (23) pracuje na letisku v Prešove ako profesionálny vojak.
„Som na odbere po prvýkrát. Vždy som chcel ísť, ale som sa bál. Potom som si povedal, že musím prekonať strach a prísť,“ hovorí.
Eva Lelková, tajomníčka územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Humennom, si úlohu motivovať dobrovoľných hasičov k darcovstvu vzala za svoju úlohu.
„S humenským Červeným krížom máme vynikajúcu spoluprácu. Pozvánku na odber som rozposlala všetkým obciam a dobrovoľným hasičským zborom v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce. Prišli štyria dobrovoľní hasiči z Brekova, Sukova a Ptičia. Všetci sú prvodarcovia,“ hovorí.
Andrea Krešilová z Belej nad Cirochou, študentka Strednej zdravotníckej školy v Humennom, je tiež prvodarkyňa.
„Už som chcela prísť skôr, ale až teraz som sa odvážila. Chcela by som tým pomôcť, viem, že krv je vzácna. Chcela by som pravidelne darovať. Na budúci rok už prídem aj s bratom,“ hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín