SNINA. Mesto chce zrekonštruovať budovu Materskej školy (MŠ) Palárikova z cudzích zdrojov.
Poslanci zámer rekonštrukcie podporili na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Škola vlani oslávila 40. výročie založenia.
Primátorka Galandová: Je to jediná možnosť
Zámerom rekonštrukcie MŠ Palárikova je vytvoriť bezbariérové architektonické prostredie, stavebne upraviť pavilóny, znížiť ich energetickú náročnosť a rozšíriť jestvujúcu kapacitu zariadenia.
Mesto na tento účel plánuje získať nenávratný finančný príspevok z aktuálnej výzvy ministerstva vnútra zameranej na výstavbu a rekonštrukciu predškolských zariadení.
Predpokladané spolufinancovanie mesta je vo výške päť percent z oprávnených výdavkov projektu.
„Je to pre nás jediná možnosť, ako školu zrekonštruovať,“ povedala na rokovaní poslancov primátorka Daniela Galandová (nezávislá).
Chýbajú toalety a umývadlá
MŠ Palárikova je trojtriedna škola pavilónového typu, z troch pavilónov je jeden hospodársky.
V škôlke vzhľadom na počet zapísaných detí chýbajú detské toalety a umývadlá. Upozornil na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
O prehodnotenie kapacity školy pri hygienických zariadeniach požiadala aj riaditeľka Ľubica Ižáková.
Okrem rekonštrukcie sociálnych zariadení v jednotlivých triedach je zámerom projektu zatepliť tri pavilóny vrátane spojovacích chodieb, vymeniť okná a dvere, vyriešiť bezbariérovosť priestorov a zlepšiť interiérové a exteriérové vybavenie zariadenia.
Rozšíria kapacitu
Výsledkom rekonštrukcie má byť rozšírenie kapacity MŠ, aby aj do budúcna mohla prijímať deti s ohľadom na schválenie povinnej dochádzky 5-ročných detí od roku 2021.
Práve na zvýšenie kapacity MŠ, ktoré je povinnosťou po schválení príspevku, upozornil poslanec Ladislav Alušík (SNS).
„Treba zvýšiť kapacitu MŠ o 20 percent detí z terajšieho stavu, treba k tomu pristupovať zodpovedne,“ zdôraznil s ohľadom na fakt, že počet detí v sninských škôlkach klesá.
Poslanca Petra Vološina (KDH) zaujímalo, či by MŠ v budúcnosti mohla fungovať aj ako mestské jasle, ako to bolo v minulosti.
„Zaoberáme sa touto myšlienkou. Budeme to navrhovať v rámci koncepcie rozvoja vzdelávania a školstva. Momentálne výzva na jasle nie je,“ zareagovala primátorka Galandová s tým, že do úvahy by prichádzali skôr priestory v MŠ Budovateľská.
Poslanci zámer rekonštrukcie MŠ Palárikova schválili jednomyseľne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín