HUMENNÉ. S menom Filipa Harčarika sa spájajú začiatky aktívnej fotoamatérskej činnosti v Humennom od roku 1975.
V uplynulých dňoch oslávil 75. narodeniny.
Rodák z Fričkoviec v Bardejovskom okrese, stredoškolský učiteľ matematiky a fyziky, neskôr riaditeľ chemickej priemyslovky, sa v Humennom natrvalo usadil v roku 1969.
Po absolvovaní 4-ročného diaľkového školenia fotografie v rokoch 1978–81 v Humennom sa stal lektorom dvoch cyklov tohto kreatívneho edukačného programu v Humennom (1981-1984) a v Snine (1985-1987) vo vtedajšom Okresnom osvetovom stredisku s cieľom vytvoriť širšiu autorskú základňu pre neprofesionálnu fotografiu.
V rokoch 1975 Až 1990 patril Harčarik k najaktívnejším fotoamatérom, účastníkom mnohých slovenských, československých i medzinárodných súťaží a výstav.
Pôsobil tiež ako lektor a porotca v súťažiach a edukačných programoch v regióne.
Stál pri zrode fotoklubu Reflex v rolu 1981 a je jeho predsedom.
„Pri fotografii sme sa stretávali moji rovesníci, aj trochu mladší od nás. Bolo to v čase, keď sa človek vie nadchnúť pre niečo,“ spomína na svoje amatérske začiatky.
„Pokladám sa len za "malú" súčasť fotografického života v meste. Pokiaľ ide o humenskú fotografiu, ktorá v istom období fungovala veľmi dobre, je to jednoznačne zásluha dlhoročnej osvetovej pracovníčky Márie Miškovej. Zvládala ju organizovať, aj nás motivovala. Zišli sme sa povahovo blízki ľudia, všetci s koníčkom, ktorý sme mali radi. Boli sme priatelia a zároveň aj konkurenti,“ hovorí jubilant.
„Naše kontakty boli rozhodne obohacujúce. Posúvali všetkých vpred. Keď jeden urobil fotku, druhý rozmýšľal o tom, čo je na nej dobré,“ dodáva.
Úspechy a výstavy
Harčarik bol v roku 1980 anketou časopisu Výtvarníctvo – fotografia – film zaradený medzi 10 najúspešnejších autorov na Slovensku, v roku 1981 získal Cenu ministra kultúry ČSSR v celoštátnej prehliadke, v roku 1983 Hlavnú cenu v celoslovenskej súťaži fotografických cyklov a seriálov CASSOVIA FOTO, v roku 1986 prvú cenu v súťaži Zväzu slovenských fotografov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín