HUMENNÉ. Humenskí poslanci primátorovo veto pri všeobecne záväznom nariadení (VZN) o miestnych daniach a poplatku za komunálny odpad neprelomili.
Schválili však nové nariadenie.
Primátor: Je nespravodlivé a pre mesto nevýhodné
Mestskí poslanci sa VZN o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na území mesta Humenné zaoberali na októbrovom zasadnutí zastupiteľstva.
Schválili síce zvýšenie poplatku za odpad o necelých šesť eur na osobu a rok, dôchodcom však uľavili na polovicu.

Primátor Miloš Meričko (nezávislý) to pokladal za nespravodlivé a VZN za nevýhodné pre mesto.
Podľa VZN by totiž obyvatelia mesta platili na osobu a rok 19,49 eura za odpad, seniori vo veku 62 rokov a viac len 9,75 eura.
„Je tu zjavná nerovnováha medzi jednotlivými skupinami poplatníkov, čo nie je správne, keďže všetci obyvatelia mesta sú producentmi odpadov v rovnakej miere,“ povedal.
Pri zdôvodnení pozastavenia výkonu VZN si pomohol číslami.
„V súčasnosti podľa VZN z roku 2014 sú uplatnené úľavy a odpustenia poplatku za komunálny odpad pre 6 668 poplatníkov, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje čiastku 80 652,47 eura. Schválením zníženia pre fyzické osoby, ktoré dovŕšia vek 62 rokov k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, sa uplatní zníženie ďalším 6 629 poplatníkom, čo predstavuje čiastku 64 600 eur. Celkovo bude mať uplatnené zníženie alebo odpustenie poplatku za komunálny odpad 13 297 poplatníkov. Z celkového počtu poplatníkov za komunálny odpad to predstavuje 41,18 percenta,“ uviedol.
Poslanci vraj tému spolitizovali
Niektorým poslancom sa s návrhom VZN rozlúčiť nechcelo. Argumentovali zlou finančnou situáciou dôchodcov a radnicu obviňovali, že nehľadá vnútorné rezervy napríklad v znížení počtu zamestnancov mestského úradu.

Iní naopak dôvodili, že zvýšenie daní a poplatku za odpad kompenzuje mesto benefitmi - bezplatným cestovaním v mestskej autobusovej doprave, príspevkami na obedy pre dôchodcov, pri narodení dieťaťa a nástupe prváčika do školy.
Upozornili na to, že dôchodcovia nie sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva, ale mladé viacpočetné rodiny, a prehodiť na ne bremeno platenia na úkor ostatných je neférové.
Pripustili tiež, že keby sa dane a poplatky zvyšovali mierne každý rok, nemuseli sa teraz „skokom“. Posledné zvýšenie bolo v decembri 2012.
„Nie je to problém politický, ale odborný,“ vyzval kolegov poslanec Branislav Čekovský (nezaradený), aby tému odpolitizovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín