HUMENNÉ. Žiaci humenských materských a základných škôl sa v utorok pridali k vyše 20 tisíckam rovesníkov v školách v 140 mestách na Slovensku, aby bubnovaním upozornili na dôležitosť ochrany detí pred násilím a otvorili v spoločnosti tému včasnej prevencie.
Práve 19. november je vyhlásený za Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí.
Všímať si, čo sa deje navôkol
„Násilie na deťoch sa vyskytuje veľmi často v našej blízkosti, avšak nezriedka uniká našej pozornosti. Cieľom aktivity je dostať do povedomia detí, že bez ohľadu na pohlavie, vek, sociálne postavenie či národnosť majú svoje práva a majú byť spoločnosťou rovnako prijaté a rešpektované,“ vysvetľuje Jana Buričová z humenskej pobočky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Nemenej dôležité je, aby žiaci venovali pozornosť tomu, čo sa deje navôkol.
„Aby si všímali správanie svojich kamarátov, spolužiakov, rozumeli emóciám, ktoré násilné správanie vyvoláva, vedeli správne zareagovať a v prípade potreby poskytnúť pomoc alebo požiadať o pomoc dospelého,“ dopĺňa.
Foriem násilia je niekoľko: fyzické a psychické týranie, sexuálne zneužívanie, šikanovanie či ťažké formy zanedbávania, ktoré ohrozujú život a zdravie dieťaťa.
„Treba o týchto veciach otvorene hovoriť. Apel smeruje aj k dospelým, aby dôverovali nielen deťom, ale aj inštitúciám, ktoré vedia a môžu pomôcť,“ zdôrazňuje.
Rôzne aktivity
Preventívne aktivity na „scitlivenie“ témy násilia pripravili psychológovia, ale aj zástupcovia štátnej a mestskej polície či SČK.
Takmer 140 siedmakov zo všetkých humenských základných škôl vrátane špeciálnych postupne absolvovalo bloky aktivít zamerané na prevenciu pred šikanou a kyberšikanou na školách, na sexuálne zneužívanie cez internetové siete, na rizikové správanie u žiakov a trestnoprávnu zodpovednosť, priestupky a drogové závislosti.
Pomoc pre ranenú dušu
Zástupcovia Územného spolku SČK rozprávali deťom o dvoch prvých pomociach.
„Prvá pomoc, laická, sa stará o telo, o viditeľné zranenia. Druhá je prvá pomoc psychická, ktorá sa venovala tomu, keď je ranená a boľavá duša,“ hovorí riaditeľka spolku Silvia Knapiková.
„Prispôsobujeme sa veku dieťaťa a dnešnej dobe. Keď som sa pýtala detí, ako často komunikujú so svojimi blízkymi doma, niektorí povedali, že len v minútach. Dnes je taká doba, že sa nás nič netýka. Keď si nás 'to' nájde, tak sme vykoľajení,“ dodáva.
Častý jav, o ktorom deti nechcú hovoriť
Psychologička Katarína Murníková zo sninského Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva vedie aktivity zamerané na sexuálne zneužívanie a vydieranie cez internetové siete.
„Nie je to priskoro, žiaľ, deje sa to už u 9 - 10-ročných detí. Tam treba intervenciu rodičov, aby deti scitlivovali. Siedmaci sú už vnímavejší a skôr pochopia problematiku,“ vysvetľuje, prečo sa takouto vážnou témou zaoberajú už deti vo veku 13-14 rokov.
„Deti o tejto téme nechcú hovoriť. Väčšina sa tvári, že nevie, o čom je reč. Realita je však taká, že mnohí sa s tým stretávajú, hlavne s posielaním správ so sexuálnym podtónom. Je to veľmi časté,“ hovorí.
Agresormi sú podľa nej väčšinou chlapi, obeťami sú rovnako dievčatá aj chlapci.
„Nedá sa tomu úplne zabrániť. Dôležité je o tom stále veľa rozprávať, vysvetľovať deťom, na čo si dávať pozor, ako sa správať v reálnom živote i virtuálnom priestore. Primárna prevencia je najdôležitejšia,“ dopĺňa Murníková.
Najdôležitejším odporúčaním pre rodičov podľa psychologičky je budovať vzťah dôvery s dieťaťom.
„Aby dieťa, ak sa už niečo také stane, za nimi prišlo a zdôverilo sa im,“ dodáva.
Bolo ich poriadne počuť
Vyvrcholením aktivít bola spoločná bubnovačka v rytme žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy Via arto.
„Deti silu svojho presvedčenia vyjadrili bubnovaním na čokoľvek, aby deti bolo lepšie počuť a aby detský hlas nezanikol,“ uzavrela Buričová.
Do bubnovačky sa zapojili aj žiaci základných škôl v meste.
V stredu na Svetový deň detí pripravili organizátori koncert, na ktorom vystúpia žiaci ZUŠ Mierová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín