KOLONICA. Priveľa oblakov zabránilo tomu, aby v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle v okrese Snina mohli v pondelok popoludní astronómovia a návštevníci pozorovať prechod Merkúra cez slnečný disk.
Zriedkavý „estetický“ úkaz ponúka obloha len trinásťkrát za storočnicu.
Hľadali vhodné miesto
Málokto vie, že história observatória na Kolonickom sedle je spojená práve s Merkúrom.
Presne 12. novembra pred 33 rokmi vo vtedajšom Československu hľadali astronómovia miesto s otvoreným východným horizontom, odkiaľ by bolo pozorovanie prechodu planéty Merkúr cez slnečný disk ideálne.
„Vtedy sme objavili toto miesto,“ hovorí riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Igor Kudzej.
Vyhrala Kolonica
Do úvahy pripadali tri lokality na východe republiky - Ruské sedlo, kopec na Porúbke a Kolonické sedlo. Dôležité bolo splniť tri požiadavky - elektrický prúd, dobrý dojazd a vynikajúca hviezdna obloha.

„Bolo tu servisné stredisko pri poľnom letisku medzi obcami Kolonica a Ladomírov. Boli sme tu vtedy tri dni a zistili sme, že nebo je tu úžasné,“ zdôvodňuje Kudzej, prečo astronomický komplex vybudovali práve na tomto mieste.
„Tento úkaz prebieha vždy v apríli - máji alebo v novembri, čo súvisí s uzlovými priamkami, na ktorých sa ocitnú planéty Zem, Merkúr v jednej priamke so Slnkom. V roku 1986 tento úkaz nastával o pol ôsmej ráno. Pre pozorovanie sú dôležité prvé kontakty, teda prvý vonkajší dotyk Merkúra so slnečným diskom, a druhý kontakt - vnútorný dotyk, kedy je celý Merkúr pred Slnkom. Tieto kontakty sa dali pozorovať len u nás, kedy je už Slnko nad obzorom. U nás sa začínala republika,“ spomína Kudzej.
Prekážali oblaky
V observatóriu sa pondelkový prechod začal okolo pol druhej a trval necelé dve hodiny.
Počasie nedovolilo otvoriť pozorovateľňu a sledovať úkaz cez slnečný ďalekohľad Coronado s filtrom.
„Je to špeciálny ďalekohľad na pozorovanie Slnka. Pozorujeme ním slnečné škvrny, fotosféru Slnka a aktivity na ňom,“ hovorí riaditeľ Kudzej.
Aj napriek nepriaznivým klimatickým podmienkach observatórium navštívili desiatky žiakov a študentov.
Prechod Merkúra cez slnečný disk na Slovensku pozorovali v roku 1960, 1970, 1973, 1986, 1993, 1999, 2003, 2006, 2016 a 2019. Najbližšie sa zopakuje v roku 2032.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín