SNINA. Poslanci na piatkovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta.
Dostalo presne toľko hlasov poslancov, koľko potrebovalo: deväť.
Chceli zmenu
O novom systéme rozdeľovania mestských peňazí na dotácie pre športové, kultúrne, spoločenské a cirkevné kluby a organizácie sa v meste hovorí už od nástupu nového vedenia.
Poslanci i poberatelia príspevku opakovane poukazovali na absenciu objektívne merateľných kritérií prideľovania, vyčítali si navzájom subjektívne rozhodovanie a presadzovanie osobných záujmov a preferencií.
Problémom bolo tiež vyúčtovanie dotácií, hlavný kontrolór poukázal na viaceré pochybenia.
Kontroloval aj NKÚ
Staré VZN platilo od roku 2012, bolo trikrát novelizované.
V tomto roku bolo na dotáciách rozdelených takmer 170 000 eur.
Na septembrovom rokovaní poslanci nové VZN neschválili.
Preto ho dostali na stôl opäť.
Dôvodom vypracovania nového VZN bolo tiež zosúladenie systému a podmienok poskytovania dotácii z rozpočtu mesta s výsledkami a odporúčaniami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.
Úrad kontroloval od apríla do konca júna VZN aj štyri náhodne vybrané subjekty.
Čo zistili kontrolóri
Kontrolóri zistili, že staré platné VZN upravovalo dve navzájom si odporujúce ustanovenia týkajúce sa úhrad záväzkov z predchádzajúceho obdobia.
„Dotácie sa neposkytujú žiadateľom, ktorí v čase podania žiadosti alebo nenávratnej pomoci z rozpočtu mesta majú vo vzťahu k mestu nesplnené záväzky. V rozpore s vyššie citovaným ustanovením bol vymedzený účel, na ktorý nebolo možné poskytnúť dotáciu z rozpočtu mesta na úhradu záväzkov z predchádzajúcich rokov okrem záväzkov voči mestu,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Ďalej bolo zistené, že VZN neobsahovalo informáciu o postupe žiadateľa o dotáciu v prípade zmeny žiadosti alebo účelu poskytnutej dotácie, ktorý je uvedený v zmluve o poskytnutí dotácie.
Príjemcovia predkladali žiadosti a vyúčtovania, ktoré mali rôzny obsah a formu, čo sťažovalo kontrolu.
Chýbali štandardizované formuláre, ktorých využívanie by v mnohých ohľadoch proces zjednotilo a zjednodušilo.
Kontrola tiež zistila, že mesto v jednom prípade akceptovalo vyúčtovanie časti poskytnutej dotácie účtovným dokladom vystaveným na sumu s DPH napriek tomu, že príjemca dotácie bol registrovaný platca DPH a DPH nepredstavovala oprávnený výdavok.
Odporúčania NKÚ úrad do nového VZN zapracoval.
Nové VZN pripomienkovali aj komisie mestského zastupiteľstva (MsZ).
Hačko: Treba eliminovať ľudský faktor
Nie všetkým poslancom sa nové VZN pozdávalo.
Poslanec Dušan Hačko (SNS) ho pokladal za nevyužitú príležitosť, keďže podstata a koncepcia rozdeľovania peňazí ostala rovnaká.
„Komisiu kreuje MsZ, o dotáciách rozhodne MsZ, ja to na plecia nechcem. Subjektívny názor poslancov treba eliminovať,“ povedal v rozprave.
Podľa jeho slov treba uvažovať nad automatizovaným systémom, ktorý by posudzoval žiadosť podľa objektívnych vopred stanovených merateľných kritérií.
„Teraz sú kritériá nemerateľné a nedefinovateľné a môžu sa voľne vysvetľovať. Neeliminoval sa konflikt záujmov,“ zdôraznil.
Nepozdávala sa mu tiež zmena pravidiel poskytovania dotácií v priebehu procesu.
Do termínu 15. októbra už 50 subjektov žiadosti podalo.
Prihovoril sa za to, aby bolo do roka prijaté nové VZN s úplne eliminovaným ľudským faktorom.
Poslanec Marián Regec (SNS) povedal, že sa o novom VZN radil so športovými klubmi.
„Povedali mi, že by zaň nehlasovali. Zdržím sa,“ avizoval.
Predseda finančnej komisie a správy majetku Marek Gerboc (KDH) zdôraznil, že komisia neodporučila návrh schváliť.
„Ani jedna naša pripomienka nebola akceptovaná, napríklad ani tá, aby mohla byť dotácia použitá na úhradu časti režijných nákladov,“ povedal v rozprave.
Alušík: Zlyhal kontrolný systém mesta
Poslanec Ladislav Alušík (SNS) očakával VZN na „kvalitatívne vyššej úrovni“.
Vníma ho ako snahu reagovať na kontrolné nedostatky.
NKÚ definoval, že pri štyroch kontrolovaných subjektoch došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách a porušeniu finančnej disciplíny v sume 58 500 eur.
„Nebola to chyba VZN. Zlyhal kontrolný systém mesta,“ povedal.
Hlavný kontrolór Boris Pargáč zdôraznil, že nešlo o rozkradnuté či spreneverené peniaze.
Týkali sa výhrady vyúčtovania stravného pre športovcov na podujatí.
„Nebolo dostatočne preukázané, že tieto prostriedky boli skutočne použité na kúpu stravy pre športovcov. Chýbal doklad od prvého poskytovateľa stravy vo forme účtenky z pokladne či faktúry. Roky sa to preukazovalo zoznamom stravníkov, ktorí podpisom verifikovali, že stravu dostali v požadovanom finančnom objeme. Takto to bolo roky tolerované,“ povedal.
Opäť prekontrolujú tri roky dozadu
Poslanci Mária Todáková (nez.), Marián Kníž (nez.) a Andrej Kulan (KDH) považovali VZN za dobré a na jeho spracovanie bolo podľa nich dosť času.
Todáková, Jana Karľová (nez.) a Kníž navrhli, aby hlavný kontrolór prekontroloval, v mnohých prípadoch opakovane, všetkých poberateľov dotácií za roky 2016, 2017 a 2018. Stihnúť by sa to mal do júna 2020. Návrh prešiel.
Galandová: Sme v roztočenom kolese
Primátorka Daniela Galandová (nez.) nové VZN obhajovala.
Zdôraznila, že nejde len o kozmetické úpravy.
VZN prináša sprísňovacie režimy týkajúce sa zúčtovania a mnohé iné zjednodušenia vrátane elektronického formulára a vecného postupu pri hodnotení.
Rozhodovacia právomoc ostáva na výberovej komisii a posledné slovo majú poslanci.
„Keby bolo po mojom, založíme si komunitnú nadáciu a hodnotitelia sú cudzí ľudia,“ povedala.
Ubezpečila poslancov, že všetkých žiadateľov, ktorí už žiadosť podali, vyzvú na zosúladenie s novým VZN, aby žiadosť revidovali a nikoho pre to z procesu nevylúčia.
„Všetci sme v jednom roztočenom kolese. Termín podania žiadostí bude do 5. novembra. Najneskôr po Vianociach sa budeme novým VZN opäť zaoberať,“ dodala.
Poslanci napokon za nové VZN zahlasovali.
Deväť bolo za, dvaja proti (M. Gerboc, M. Vohar - Smer) a traja sa zdržali (P. Kuchtanin, M. Regec - obaja SNS a Ľ. Reháková - Smer).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín