HUMENNÉ. Prvá slovenská dinosaurologická expedícia v Číne bola bohatá na množstvo nálezov.
Humenský rodák Martin Kundrát, odborník z Centra interdisciplinárnych biovied Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), sa spolu s kolegami môže pochváliť niekoľkými zaujímavými objavmi.
Cieľom septembrovej expedície bolo skúmať, ako globálne otepľovanie ovplyvnilo život spoločenstiev pravekých jašterov.
Predmetom záujmu vedcov boli zuby, v ktorých je ukrytá informácia o prehistorickom podnebí. Projekt podporila aj grantová agentúra ministerstva školstva.
Archív Martina Kundráta
Náleziská sú bohaté
Vedci spočiatku pracovali vo Vnútornom Mongolsku v lokalite Bayan Mandahu. Neskôr sa presunuli do lokality Erenhot.
„Nachádza sa 500 kilometrov severne od Hohhotu, takmer na hranici s Mongolskom. Od hlavného mesta Mongolska je vzdialená 660 kilometrov. Toto mesto bolo v minulosti významnou súčasťou severojužnej obchodnej cesty medzi Čínou a Mongolskom,“ priblížil paleontológ Martin Kundrát.
Archív Martina Kundráta
Prvá bola ruská expedícia
Východne od Erenhotu leží významné paleontologické nálezisko, Iren Nor, ktoré objavil na konci 19. storočia ruský vedec Obručev.

„Má zaujímavú scenériu. Uprostred veľkej Erlianskej panvy sa nachádza soľné jazero. Okolo neho je step meniaca sa v polopúšť. Veterná a vodná erózia tu odhaľujú svetlosivé rozpadavé pieskovce, v ktorých sa nachádzajú živočíchy z konca druhohôr. Tieto horniny tvoria súvrstvie, ktoré vedci pomenovali Iren Dabasu,“ vysvetlil.
Prvé pozostatky dinosaurov tu objavili v roku 1922 expedície amerického prírodovedného múzea v New Yorku vedené Andrewsom.
Ich objav bol súčasne objavom prvého dinosaura z centrálnej Ázie.
Takto sa začala nasledujúca, dnes už slávna história objavovania strateného sveta dinosaurov v púšti Gobi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín