RUSKÁ PORUBA. V obci vzniká nová tradícia.
Obyvatelia obcí Ruská Poruba a Závada v Humenskom okrese si na vrchu Lipovica pripomenuli hrdinský boj partizánskej brigády Čapajev.
Podujatie Po stopách národných hrdinov plánujú organizovať každý rok.
Kde čapajevovci operovali
Partizánska brigáda Čapajev mala na vrchu Lipovica nad Ruskou Porubou a Závadou veliaci štáb.
Odtiaľ sa v jesenných dňoch roku 1944 prebila cez frontovú líniu k oslobodzovacej Červenej armáde.
Dejinnú epopeju partizánov priblížil účastníkom spomienky priamo na mieste, kde stojí pamätník zväzku Čapajev, rusínsky aktivista a rodák z Ruskej Poruby Štefan Drozd.
Zdôraznil, že čapajevovci zohrali v celom období národooslobodzovacieho boja Slovákov veľmi významnú úlohu.
Najprv pôsobili od mája 1943 v oblasti Slanských vrchov, odkiaľ boli v prvých septembrových dňoch roku 1944 nútení pod tlakom jednotiek 108. nemeckej mechanizovanej divízie SS uniknúť z obkľúčenia a usadiť sa v oblasti trojuholníka Stropkov - Medzilaborce - Humenné práve na vrchu Lipovica.
V celej oblasti sa do boja proti nemeckým okupantom zapojilo i takmer 60 obcí, najvýraznejšie ale obyvatelia 26 dedín na sever od Košaroviec, ktoré boli strediskom potravinovej a materiálnej podpory partizánom.
Prebili sa z obkľúčenia
Čapajevovci s ostatnými partizánskymi skupinami a oddielmi na východe Slovenska spôsobovali Nemcom obrovské ťažkosti a škody najmä prepadovými akciami, likvidáciou ich jednotiek, poškodzovaním a prerušovaním transportných zásobovacích tokov na cestných i železničných úsekoch smerom k nemeckej obrane v predhorí Karpát.
Rozhodujúce chvíle pre čapajevovcov nastali po potlačení SNP. Nemecké vojská sústredili v oblasti ohraničenej cestami Stropkov - Vranov, Kolbovce - Brusnica a Oľka - Havaj silné motorizované a tankové jednotky a 18. novembra zaútočili zo všetkých strán na pozície partizánov.
O dva dni neskôr večer došlo k definitívnemu rozhodnutiu - prebiť sa úzkou medzerou medzi Závadou a Korunkovom z obkľúčenia cez frontovú líniu k Červenej armáde.
Do piatich dní sa im to podarilo, zahynul však Ľudovít Kukorelli.
Chcú založiť tradíciu
Kladenie vencov vďaky na Lipovici a na cintorínoch v Závade a Ruskej Porube bolo v réžii oddielu Gvardija z Hencoviec presne podľa vojenských štandardov a v dobových uniformách.
Prejav vďaky a úcty vyjadrila položením venca aj Anna Chodajeva z Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave, i zástupcovia obidvoch obcí.
Na záver spomienkového podujatia, ktoré má byť prvým v založení novej tradície, vystúpili v kultúrnom dome v Ruskej Porube ženy z FS Brežinky v Cabove, dychový orchester Východňarov z Nižného Hrabovca a oddiel Gvardija, ktorý prezentoval divadelné scénky z obdobia SNP.
„Poďakovanie patrí zástupcom Matice slovenskej a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Vranova nad Topľou, ktorí nám aktívne pomáhali pri organizovaní podujatia,“ dodal starosta Ruskej Poruby Jaroslav Moroz (nez.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín