HUMENNÉ. Prednáškou, čítaním mien tých, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch i zapálením sviečok si v Humennom pripomenú v sobotu obete holokaustu a rasovo motivovaného násilia.
Jesennú sériu podujatí pri príležitosti pamätného dňa týchto obetí začala v piatok výstava fotografií humenského rodáka Yuriho Dojča.
Dobro a zlo v človeku

"Tieto udalosti si treba pripomínať v každej dobe. Mali by byť aj pripomienkou toho, čo v sebe človek skrýva - koľko veľa dobrého a koľko veľa zlého. Je to pre všetkých ľudí akési zrkadlo, v ktorom môžu vidieť, akým smerom sa uberajú svojimi rozhodnutiami a činmi," povedala Jana Bercelová z NERV platformy.
Prednáška Jána Hlavinku z Dokumentačného strediska holokaustu Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave podľa nej poskytne základné údaje o prenasledovaní členov humenskej židovskej komunity počas druhej svetovej vojny.
"Bude rozprávať aj o vplyve holokaustu na túto komunitu," povedala s tým, že začiatok prednášky je naplánovaný na 16.30 h.
Následne je na programe dobrovoľnícke čítanie mien obyvateľov Humenného a okolia, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch.
"Je to pietna pripomienka, ktorá bude sprevádzaná zapálením sviečok na menóre a v záhrade," dodala.
S Dojčom sa spojili telemostom
Uvedenej téme je venovaná aj výstava Last Folio. Dnes 73-ročný Dojč zostal žiť v zahraničí od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa.
"V januári 1997 som na pohrebe svojho otca stretol zaujímavú ženu, pani Vajnorskú. Bola jedným asi z tisíc dievčat, ktoré začiatkom roka 1942 nastúpili do úplne prvého vlaku smerujúceho do Osvienčimu. Prežila tam tri roky a okrem brata prišla o celú rodinu. Rozprávala mi o svojich každodenných návštevách ľudí, ktorí, tak ako ona, prežili. Poprosil som ju, či by som ju na jej pravidelných pochôdzkach mohol sprevádzať. Súhlasila. A tak som začal fotografovať týchto ľudí a svet, v ktorom žijú," uviedol.
Počas otvorenia výstavy sa s týmto fotografom podarilo spojiť do Kanady prostredníctvom telemostu.
"Bolo to neformálne a priateľské stretnutie s rodákmi. Mnohých aj spoznal a mohol sa s nimi trošku porozprávať," povedala Bercelová.
Táto séria podujatí bude pokračovať prednáškou Štátnej vedeckej knižnice v Prešove o rómskom holokauste v piatok 20. septembra, na nedeľu 22. septembra je naplánovaný literárny večer.
Všetky podujatia sa konajú v priestoroch bývalého priemyselného komplexu na Laboreckej ulici v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín