HUMENNÉ. Podľa oficiálnych štatistík je každý šiesty žiak v základnej škole šikanovaný, každý tretí je svedkom šikanovania.
Prázdninový detský tábor je ideálnym miestom, kde si s deťmi o rovesníckom násilí možno pohovoriť.
„Rovesnícke násilie má stúpajúcu tendenciu. Zvyšuje sa jeho agresivita a vývojom informačných technológií mení svoju formu i podobu,“ hovorí Jana Buričová z humenskej pobočky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Prizývajú odborníkov
Na preventívne aktivity, na ktorých deti dostanú informácie o tom, čo rovesnícke násilie je, kto je agresor a kto obeť, aký je rozdiel medzi trestným činom a priestupkom, úrad prizýva psychologičku i mestských policajtov.
„Snažíme sa scitlivieť túto tému pre deti, aby vedeli, ako majú reagovať a na koho sa majú obrátiť v prípade šikanovania,“ dodáva Buričová.
„Je ťažké zabrániť, aby k šikanovaniu medzi deťmi nedošlo. Ale včasnou a cielenou intervenciou môžeme toto riziko eliminovať,“ uzatvára.
Fenomén je rozšírený
Psychologička Katarína Murníková potvrdzuje, že šikanovanie je medzi žiakmi fenomén, ktorý je v poslednom čase veľmi rozšírený.
„Chlapci majú sklony skôr k fyzickému šikanovaniu, dievčatá k verbálnemu. Vedia byť veľmi zlé pri vyjadrovaní sa o spolužiačkach a kamarátkach, ktoré im nesedia,“ hovorí.
Rovesnícke násilie sa tiahne všetkými stupňami škôl, od základných po vysoké.
„U menších detí je to niekedy ešte horšie. Sú prostoreké, povedia to, čo počujú doma od rodičov. Staršie deti si už vedia samy utvoriť názor,“ vraví.
„Mnohí agresori sú deti, ktoré alebo boli šikanované, alebo im nikto nevysvetlil, že to, čo robia a im sa zdá zábavné, iným ubližuje,“ zdôrazňuje Murníková.
Pomáha psychológ
Najlepšie je šikanovaniu predchádzať. Jeho riešenie je dlhodobá záležitosť.
„Nedá sa vyriešiť na jednom či dvoch sedeniach. Musí sa riešiť s konkrétnym kolektívom dlhodobo. Väčšinou sa začína fázou ostrakizmu, verbálnym napádaním žiaka. Ak sa ju podarí zachytiť, je to veľmi dobré. Vtedy sa dá po zásahu dospelých pomerne rýchlo vyriešiť,“ vysvetľuje.
Školy, na ktorých pôsobí psychológ, sú podľa Murníkovej vo výhode.
„Dohliadne na to, a bude ho v rámci svojich možností a schopností riešiť. Školy bez psychológa sú odkázané na centrá pedagogicko-psychologického poradenstva, ktoré majú veľa iných povinností, a touto záležitosťou sa zaoberajú len okrajovo,“ uzatvára psychologička.
„Vyučujú“ aj policajti
Humenskí mestskí policajti vykonávajú preventívnu činnosť nielen v rámci výkonu služby. Organizujú i zúčastňujú sa na rôznych prednáškach a besedách.
„Orientujeme ich pre rôzne vekové skupiny detí, od materských po stredné školy. Vystríhame ich pred páchaním priestupkov a porušovaním zákona. Zameriavame sa hlavne na zákaz požívania alkoholu na verejných priestranstvách maloletými a mladistvými, na dodržiavanie verejného poriadku, na rušenie nočného pokoja, na poškodzovanie majetku mesta a podobne,“ vysvetľuje náčelník Marián Zub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín