HUMENNÉ. Regionálna spisovateľka Viera Čurmová odhalila vyše storočné tajomstvo výstavby kaplnky v Budmericiach.
Napísala o tom v svojej najnovšej knihe Tajomstvá povestí.
Do života ju v humenskom zámku uviedli pramenitou vodou primátor Humenného Miloš Meričko a starosta Budmeríc Jozef Savkuliak, sninský rodák.
Na históriu sa pýta miestnych
Regionálna spisovateľka, zberateľka a autorka povestí, Humenčanka Viera Čurmová strávila v kaštieli v obci Budmerice v okrese Pezinok zopár pobytov naplnených tvorivým písaním.
„Podarilo sa mi odhaliť vyše sto rokov staré tajomstvo výstavby budmerickej Kaplnky Panny Márie Lurdskej v Lindavskom lese. Podarilo sa mi vypátrať, že ju nedal postaviť pán budmerického kaštieľa Ján Pálffy, ako sa traduje, ale rímskokatolícky kňaz Jánoš Várady, niekdajší vychovávateľ grófovho syna Jána. Práve jemu sa v lese zjavila Panna Mária. Dokonca dal do kaplnky priviezť sochu lurdskej Panny Márie až z Talianska,“ hovorí autorka.
Kaplnku vysvätili začiatkom roku 1912.
Informácie získavala nielen z historických prameňov, ale aj z rozhovorov s miestnymi ľuďmi.
„Vždy, keď prídem od nejakého kraja, ubytujem sa a hneď idem za ľuďmi. Pýtam sa ich na miestnu históriu. Vedia o nej povedať najviac,“ hovorí Čurmová.
V jadre sú skutočné udalosti
Aj keď zdôrazňuje, že je hlavne regionálnou autorkou, zaujímajú ju aj iné miesta a povesti o hradoch. Kraj okolo Budmeríc jej učaroval.
„Je veľmi pekný a podnetný,“ dodáva.
V knihe sú povesti a príbehy o Jasenovskom hrade, o Hrabušickom hrade, o Spišskom hrade, o hradoch Slanec, Zborov a Sokoľ, ale aj o čiernej spálni v budmerickom kaštieli.
Aj keď fantázia autorky pracovala na plné obrátky, povesti sú inšpirované skutočnými udalosťami.
Vydaniu knihy predchádzali vyše dva roky príprav, pátrania, overovania informácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín