HUMENNÉ. Prvú slovenskú dinosaurologickú expedíciu do Číny povedie Humenčan.
Paleontológ Martin Kundrát bude vo Vnútornom Mongolsku skúmať, ako globálne otepľovanie ovplyvnilo život spoločenstiev pravekých jašterov.
Pozrie sa im na zuby. V nich je ukrytá informácia o prehistorickom podnebí.
„V máji tohto roku som sa dozvedel, že môj výskumný projekt grantová Agentúra na podporu výskumu a vývoja schválila a môžeme odštartovať našu slovenskú expedíciu. Ide o historický medzník pre slovenskú paleontológiu. Dozrel čas pre prvú slovenskú dinosaurologickú expedíciu, ktorá mieri do Číny. Táto vzácna možnosť je výsledkom mojej dlhodobej práce v krajine draka už od roku 2007,“ neskrýva nadšenie vedec.
Zaradí sa k velikánom
Teší ho, že sa mu podarilo vybojovať pre Slovensko privilégium, o ktoré sa usiluje mnoho krajín.
V ďalekej Číne je totiž konkurencia veľmi silná.
„Popri takých velikánoch, akými sú Spojené štáty, Veľká Británia, Kanada, Japonsko a Švédsko, sa aj Slovensko zaradí medzi ďalšie výskumné tímy, ktoré môžu skúmať eldorádo dinosaurov,“ zdôrazňuje.
Prepisujú fakty
Dvadsaťdňová expedícia odštartuje z Pekingu.

„Z hlavného mesta sa vydáme na severozápad asi 500 kilometrov do Vnútorného Mongolska, obrovskej provincie na severe Číny. Z Hohhotu potom prejdeme ďalších 500 kilometrov ďalej na západ a zdoláme pohorie Lang šan. Otočíme sa na sever a vstúpime do púšťe Gobi,“ opisuje cestu Martin Kundrát.
Za pohorím leží prvá paleontologická lokalita v blízkosti nenápadnej dedinky Bayan Mandahu. Ide o jedno z najväčších paleontologických nálezísk svojho druhu v tejto oblasti.
„Lokalita Bayan Mandahu sa preslávila dvoma nálezmi. Jeden z nich odhalil fakt, že niektoré dinosaury žili v čriedach. Predošlé expedície objavili dve zoskupenia kostier panciernatých a rohatých dinosaurov, ktoré boli zaživa zasypané v stoji pieskom počas púštnej búrky,“ hovorí Kundrát.
Druhý nález je ešte zaujímavejší.
„Vyvracia staršie názory z Mongolska, kde sa našla kostra dinosaura na hniezde s vajcami. Dinosaurus dostal názov oviraptor, teda zlodej vajec. Práve nález v Bayan Mandahu napravil veľký omyl. Zo zlodeja sa stala veľmi starostlivá matka. Ukázalo sa, že oviraptor bol zodpovedným rodičom, ktorý po znáške vajec ostal na hniezde a chránil ho pred blížiacou sa piesočnou búrkou. Neopustil ho ani pod hrozbou straty vlastného života,“ vysvetľuje.
Zdrojom informácií budú zuby
Projekt slovenského svetovo uznávaného vedca sa sústreďuje na štúdium vývoja klimatických pomerov na konci druhohôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín