HUMENNÉ. Medzinárodný výtvarný plenér insitných umelcov Insita 2019 sa v priestoroch humenského skanzenu koná už po pätnásty raz.
Väčšina po prvý raz
V areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea (VM) tento týždeň priamo pred zrakmi návštevníkov tvorí desať maliarov a rezbárov zo Slovenska, Maďarska a Poľska.
„V tomto roku sme pozvali deviatich nových autorov, ktorí u nás doposiaľ neboli. Znamená to, že insitné umenie stále žije, toto podujatie je u nás unikátne,“ zdôrazňuje pracovníčka galerijného oddelenia VM Dana Kataniková.
Umelci v skanzene tvoria od deviatej ráno do šiestej podvečer. V utorok na exkurzii po drevených chrámoch nášho regiónu spoznávali skvosty ľudovej architektúry.
„Diela, ktoré na plenéroch vzniknú, umelci darujú múzeu. Budujeme zbierku insitného umenia, ktorú príležitostne vystavujeme, časť diel priamo v skanzene,“ dodáva Kataniková.
S drevom pracuje odmalička
Rezbár Ján Timko zo Smižian pracuje na plastike anjela z lipového dreva. V Humennom je plenérovým nováčikom, na iné chodieva pravidelne.
„V hlave mám predstavu, ako by dielo malo vyzerať. Snažím sa jej pridŕžať,“ hovorí.
K práci potrebuje rôzne nástroje, mnohé dláta si vyrobil vlastnoručne.
„Odkedy si pamätám, doma sme pracovali s drevom. Pokračujem v tradícii,“ dodáva.
Pekné aj praktické
János Gál z maďarského Miskolca pokladá prostredie skanzenu za veľmi inšpiratívne.
Najviac ho oslovila drevená architektúra, najmä chrámy.
„Páčil sa mi chrám v Ruskom Potoku. V regióne, kde žijem, takéto stavby nie sú. V budúcnosti ich zahrniem do svojich prác,“ hovorí.
Maliarstvu sa venuje od detstva, práci s drevom vyše päť rokov.
Na plenéri vytvára originálne držiaky na kľúče, zrkadlá a skladačky pre deti.
„Chcem vytvoriť niečo, čo si ľudia môžu vziať do svojich domovov. Aby im to skrášlilo príbytok, potešilo pestrosťou oko a navyše malo aj nejakú funkciu,“ hovorí.
Predobrazom držiakov na kľúče sú rôzne historické objekty z Miskolca či Sárospataku.
Výber z toho najlepšieho
Vo štvrtok sa konala slávnostná vernisáž výstavy insitnej drevorezby zo zbierok múzea pod názvom Z dreva - zo srdca.
Až do konca prázdnin ponúka tri desiatky diel európskych rezbárov, ktorí sa počas uplynulých ročníkov na Insite zúčastnili.
Doposiaľ v Humennom tvorilo takmer 200 umelcov z desiatich krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín