HUMENNÉ. Dobrovoľní hasiči si na brehoch Laborca v Humennom vyskúšali, ako rýchlo, bezpečne a spoľahlivo postaviť protipovodňovú bariéru.
Na taktickom cvičení sa zúčastnili dobrovoľné hasičské zbory z desiatich obcí Humenského okresu.
Stavali bariéru
Protipovodňové prívesné vozíky dostali mnohé obce s aktívnymi dobrovoľnými hasičmi od štátu v rámci výpomoci. Ich súčasťou je aj protipovodňová bariéra.
„Nacvičujeme jej stavanie. Cieľom je nasimulovať nežiaducu udalosť, pri ktorej by sme mohli pomáhať pri záchrane života, zdravia a majetku,“ vysvetľuje Peter Kulan, predseda Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR v Humennom.
„Snažíme sa naučiť dobrovoľných hasičov pracovať s vybavením vozíka. Je naozaj bohaté, obsahuje to najzákladnejšie, čo pri povodniach potrebujeme: čerpadlá, bariéry, elektrocentrálu a rôzne náradie. Hasiči si ho pochvaľujú,“ hovorí.
Lepšie raz vidieť
Dobrovoľní hasiči majú podľa Kulana teoretických poznatkov dostatok, praktických pomenej. Pri lokálnych povodniach doposiaľ využili len čerpadlá na odčerpávanie vody zo záhrad, pivničných a suterénnych priestorov, protipovodňové bariéry v Humenskom okrese ešte rozťahovať nemuseli.
Preto je taktické cvičenie viac ako potrebné.
„Lepšie je raz vidieť a vyskúšať ako stokrát počuť,“ dodáva.
Tímy hasičov museli postaviť súvislú protipovodňovú bariéru, naplniť ju vodou a upevniť. Bariéra merala dokopy 90 metrov.
Vedia, čo majú robiť
Dobrovoľní hasiči z Kamenice nad Cirochou majú protipovodňový vozík v obci od roku 2015. Bariéru ešte nestavali, využili len čerpadlá.
„Naostro sme s bariérou ešte nezasahovali, len sme si to vyskúšali. Vieme, čo máme robiť,“ povedal Jozef Sojčak, hasič od roku 1986. Hasičov je v obci 36.
Rodina Zálehovcov z Topoľovky je celá hasičská.
„Učíme sa, ako s bariérou narábať. Robím to po prvý raz, dá sa to zvládnuť,“ hovorí Oľga Zálehová (55).
Manžel František nastúpil do zboru vlani, ona v tomto roku. Hasičmi sú aj syn Tomáš a nevesta Janka. Na taktickom cvičení nechýbala ani najmladšia generácia šesťročný syn Tomáš (6).
V polovici obcí
Dobrovoľné hasičstvo je v Hornom Zemplíne na vzostupe.
„Obnovujú sa hasičské zbory v obciach vo všetkých troch okresoch. Aktuálne fungujú v polovici obcí,“ spresňuje Kulan.
Tradične silnou je v dobrovoľnom hasičstve Cirošská dolina. Obce Modra, Dlhé a Belá nad Cirochou majú po niekoľko družstiev hasičov mužov i žien.
Dobrým príkladom môžu poslúžiť Stakčín, Zboj, Volica i Sukov.
Z obnovených zborov sú aktívne Veľopolie, Sopkovce, na dobrej ceste je Hažín nad Cirochou.
„Nemôžeme sa rovnať profesionálnym hasičom. Našim hlavným cieľom je byť súčinní a nápomocní pri nežiaducich udalostiach, hlavne povodniach, kedy je potrebná každá ruku a noha. Našou úlohou je byť pripravení a v prípade potreby zasiahnuť,“ dodáva Peter Kulan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín