MEDZILABORCE. Muníciu na dne Laborca zbadal vo vode Medzilaborčan František Sirik (40).
„Išiel som na prechádzku k vode, keď som zrazu zbadal, ako trčí z dna vojenský granát či náboj. Nevedel som, čo to je,“ povedal.
Ani zvedavosť ho neprinútila pozrieť sa bližšie a s muníciou manipulovať.
„Kdeže, v žiadnom prípade. Strach o život. Je to nebezpečná vec,“ zdôraznil.
Privolal policajtov a miesto im ukázal.
Lokalitu na Laboreckej ulici za koľajnicami na lúke pod lesom nazývajú miestni Za koľajou. Od rodinných domov je vzdialená asi dvesto metrov.
„Počas druhej svetovej vojny tadiaľ išiel front. Určite je starej munície dosť po lesoch. Z počutia viem, že aj v minulosti tu ľudia nachádzali starú zhrdzavenú muníciu,“ dodal Sirik.
V míne bola trhavina
Policajná hliadka miesto nálezu riadne zaistila a privolala krajského pyrotechnika.
„V Laborci sa nachádzala 82 mm delostrelecká mína z obdobia druhej svetovej vojny sovietskej výroby. Nálezca urobil dobre, že zavolal políciu, pretože pri neodbornej manipulácii by mohlo dôjsť k výbuchu. Je síce bez zapaľovača, ale je tam trhavina,“ povedal na mieste po preskúmaní nálezu.
Do Medzilaboriec prišiel pyrotechnik zo Svidníka. Tam zneškodňoval ručný obranný granát F1 sovietskej výroby z obdobia druhej svetovej vojny.
„V granáte sa nachádza zapaľovač, ktorý bol bez poistiek. Nebol schopný prevozu, likvidovali sme ho na mieste nálezu,“ spresnil.
Do skladu do vojenského priestoru
Mínu z Medzilaboriec vzal krajský pyrotechnik na zneškodnenie.
„Berieme ju do skladu, kde máme už viac munície. Likvidujeme ju raz, dvakrát do mesiaca vo Vojenskom výcvikovom priestore Valaškovce,“ ozrejmil.
V sklade sú rôzne druhy munície, od ručných granátov cez delostrelecké granáty až po delostrelecké a pechotné míny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín