STAKČÍN. V Sninskom okrese žije v 33 hniezdach 86 bocianích mláďat.
Je to najvyšší počet prírastkov, aký ochranári zaznamenali od roku 2003, keď s pravidelným monitoringom začali. Informovala o tom Martina Vlasáková zo Správy Národného parku (NP) Poloniny.
Naučili sa žiť pri ľuďoch
V rámci každoročného monitoringu, ktorý NP Poloniny vykonáva v Sninskom okrese, našli ochranári počas troch sledovacích dní v 18 z 25 obcí obsadených spolu 33 hniezd.
Najviac, osem, ktoré obýva spolu 27 jedincov, ich je v Dlhom nad Cirochou.
Prázdnych bocianích hniezd je v sledovanom území 19.
„Pri monitoringu hniezd sledujeme napríklad, či na hniezdisku nie sú okrúžkované bociany, typ hniezdiska a podobne. Pôvodné hniezdne prostredie bocianov totiž predstavovali lužné lesy, kde bociany hniezdili na veľkých stromoch. Zmenou krajiny tieto hniezdiská zanikli a bociany našli vhodné hniezdne prostredie v blízkosti človeka, napríklad komíny, stĺpy elektrického vedenia a podobne," priblížila priebeh monitoringu Vlasáková.
Tvrdá práca bocianích rodičov
V súvislosti so sledovaním bocianov bielych Vlasáková na sociálnej sieti uviedla, že podľa štatistiky musí rodičovský pár v čase výchovy zabezpečiť pre štyri mláďatá denne aspoň tri kilogramy potravy.

Je to približne 10-hodinová pracovná zmena.
Ako Vlasáková ďalej informovala, výsledky monitoringu slúžia ako podklad k celoplošnému sčítavaniu na Slovensku.
Výsledky hniezdenia z jednotlivých hniezd sú od roku 2001 zaznamenávané v internetovom atlase hniezd bociana bieleho www.bociany.sk.
Bocian biely je druhom európskeho významu a jeho spoločenská hodnota je 2 300 eur.
Aj na ochranu bociana bieleho a bociana čierneho sa v rámci sústavy európskych chránených území NATURA 2000 vyhlasujú chránené vtáčie územia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín