HUMENNÉ. Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy pripravil na letnú sezónu nové propagačné materiály.

Verí, že môžu prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne, priblížil Radoslav Turik z KVH Beskydy.
„Propagačné materiály sú výsledkom medzinárodnej spolupráce v rámci projektu Interreg, do ktorej sa zapojili krajiny strednej Európy. Lídrom boli Slovinci, pretože majú jedny z najdlhších skúseností pri využívaní prvej svetovej vojny a pozostatkov z nej na rozvoj turistického ruchu. Základnou myšlienkou projektu je spájať dejinnú minulosť tohto obdobia v rámci jednotlivých európskych krajín a spoločne ju využiť pre rozvoj turistického ruchu," povedal.
Náučné chodníky
Vznikli tak štyri letáky a dve brožúry.

Ako doplnil Turik, v Slovinsku je bežné vidieť autobusy plné turistov smerovať k pamiatkam súvisiacim s dejinnými udalosťami prvej svetovej vojny.
„Výrava v okrese Medzilaborce bola významným bojiskom takzvanej Veľkonočnej bitky na prelome marca a apríla 1915. Náučný chodník tam bol naším prvým.
Druhým naším projektom bolo vybudovanie zvonice na vrchu Skory pri obci Hostovice v okrese Snina. Je to jedno z mála miest na území Slovenska, kde bojovali slovenskí vojaci rakúsko-uhorskej armády.
Tretím miestom je pomníček na Vrchu Kaštielik, ktorému sa hovorí aj Smrtná hora alebo Hora smrti. Leží nad obcou Nižná Polianka v okrese Bardejov, kde náš architekt navrhol naozaj zaujímavý pomník. Je to miesto, ktoré by mohlo zaujímať turistov z mnohých krajín.
Štvrtým ukončeným náučným chodníkom je najväčší vojnový cintorín z prvej svetovej vojny na východnom Slovensku, Veľkrop v okrese Stropkov, s úpravou ktorého sme sa trápili osem rokov," opísal miesta propagované letákmi Turik.
Jednotný dizajn
Brožúry obsahujú popisy bojov, spomienky i historické fotografie.

Podľa Turika sú vhodné aj ako edukačný materiál.
„Mesto a vojna je rozdelená do šiestich častí a snaží sa vystihnúť, ako prvá svetová vojna zasiahla šesť miest, dnes centier šiestich okresov Prešovského kraja. Hory a vojna sa zaoberá priebehom bojov v našom karpatskom priestore. Akým spôsobom bola vojna u nás iná oproti západnému frontu alebo v rovinách Haliče. Nepriateľ totiž niekedy nebol tým najväčším nepriateľom," priblížil Turik ich obsah.
Letáky i brožúry majú jednotný dizajn, červenú farbu a logo prevzaté od slovinskej organizácie Puty miru, Chodníky mieru.
Turik verí, že takýmto spôsobom dokážu na pamiatky súvisiace s prvou svetovou vojnou upozorniť turistu zaujímajúceho sa o toto dejinné obdobie, nech už je z ktorejkoľvek európskej krajiny, na prvý pohľad.
Propagačné materiály chce KVH Beskydy distribuovať priamo po obciach, kde jednotlivé náučné chodníky začínajú, v informačných centrách predmetných okresných miest, ale i na iných miestach, kde ich budú môcť turisti zastihnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín