VÝRAVA. Keď sa v polovici vlaňajška chcel František Breza (59) z Výravy v okrese Medzilaborce zaevidovať na úrade práce po tom, čo prišiel o prácu, dostal zamietavé stanovisko.
Ešte viac ako odmietnutie ho prekvapil dôvod.
Figuroval v obchodnom registri
„Úrad práce zistil, že podľa výpisu z obchodného registra pán Breza je od roku 1993 členom predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva (PD) Beskyd Výrava. Družstvo však skrachovalo a v roku 2001 dal správca konkurznej podstaty žiadosť o zrušenie firmy na súd. Je rok 2019 a pán Breza je stále podielnikom neexistujúceho družstva,“ opisuje situáciu Výravčan Peter Gibala, ktorý nezamestnanému mužovi pomáha.
V obchodnom registri bolo uvedené, že Krajský súd v Košiciach zrušil konkurz na majetok úpadcu PD Beskyd Výrava, pretože jeho majetok nepostačuje na náhradu trov konania.
Gibala: Kto je za to zodpovedný?
Nezaevidovanie na úrade Brezovi zahatalo cestu k podpore v nezamestnanosti či možnosti pracovať na aktivačné.
Nepomohla ani jeho žiadosť na Krajský súd v Prešove o výmaz z obchodného registra. Poslal ju vlani začiatkom septembra.
„Rok má nulový príjem. Je rukojemníkom štátu,“ pokračuje Gibala.
„Nevieme, ako ďalej. Čo má robiť, z čoho žiť?“ kladie otázky.
„V obchodnom registri v družstve figurujú ľudia, ktorí sú už nebožtíci, je ich vari sedem takých. Za osemnásť rokov štát nemal čas vymazať družstvo z obchodného registra? Kto je za to zodpovedný?“ pýta sa Gibala.
Breza: Som na konci s nervami
František sa po rozpade družstva živil ako robotník na diaľnici, profesionálny bača, traktorista, kombajnista.
Teraz zarobí zopár eur za príležitostné pomocné práce.
„Pokosím, porúbem drevo, zbieram v lese baranie hlavy, hríby. Nemôžem pracovať ani na vedľajší pracovný pomer. Odpracoval som vyše 35 rokov,“ hovorí František.
Býva v starej požiarnej zbrojnici bez vody a elektriny, v stiesnenom priestore, do ktorého sa zmestí len posteľ, skriňa a piecka.
„Predtým býval v bytovke, teraz si to nemôže dovoliť. Podporujem ho, ako sa dá, aby prežil,“ hovorí Peter Gibala.
„Toľko čakať? Som na konci s nervami,“ dodáva František Breza.
Odvolal sa po lehote
Z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny informovali, že Františka Brezu nezaradili do evidencie uchádzačov o zamestnanie v súlade so zákonom o službách zamestnanosti, keďže nesplnil podmienku možnosti zaradenia.
„Voči každému rozhodnutiu má občan právo využiť opravný prostriedok, odvolať sa v lehote 15 dní odo dňa doručenia vydaného rozhodnutia, o čom je každý klient aj poučený. Menovaný však nedodržal lehotu na odvolanie a rozhodnutie o nezaradení nadobudlo právoplatnosť,“ uviedla Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia.
Brezovi odporučila požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
„Úrad práce je pripravený pánu Brezovi pomôcť situáciu riešiť, ak prejaví záujem o jej riešenie,“ dodala Hrehová.
Z Košíc do Prešova
Pátranie po krajských súdoch v Košiciach a Prešove, ktoré sme rozbehli, prinieslo zaujímavé zistenia.
Krajský súd v Košiciach poslal uznesenie o zrušení konkurzu na majetok úpadcu PD Beskyd, Výrava obchodnému registru Okresného súdu (OS) v Prešove, teda príslušnému registrovému súdu, 2. júla 2001.
„Prevzatie poštovej zásielky s uznesením bolo Krajskému súdu v Košiciach potvrdené doručenkou zo 17. júla 2001. Ďalší postup bol teda v kompetencii OS Prešov,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.
Dodala, že Obchodný register OS Prešov požiadal o predmetné uznesenie Krajský súd v Košiciach vlani 27. septembra.
„Na základe tejto žiadosti Krajský súd v Košiciach opäť zaslal uznesenie Okresnému súdu Prešov 8. októbra 2018. Ten potvrdil jeho prevzatie 11. októbra,“ doplnila Pančurová.
Čakali na návrh a súdny poplatok
Okresný súd v Prešove potvrdil, že žiadosť Františka Brezu o výmaz družstva Beskyd z obchodného registra eviduje od vlaňajšieho 6. septembra.
Rovnako potvrdil, že 17. júla 2001 mu Krajský súd v Košiciach zaslal právoplatné rozhodnutie o zrušení konkurzu na PD Beskyd Výrava bez vyznačenej doložky právoplatnosti.
„Na základe tejto skutočnosti registrový súd v zmysle v tom čase platnej právnej úpravy 8. augusta 2001 vyzval prostredníctvom vtedajšieho správcu konkurznej podstaty úpadcu, aby podal návrh na výmaz družstva z obchodného registra, doložený právoplatným uznesením Krajského súdu v Košiciach z 2. júla 2001, dokladom o zabezpečení archivácie písomnosti družstva a uhradeným súdnym poplatkom. Návrh na výmaz družstva z obchodného registra úpadcom registrovému súdu následne doručený nebol,“ informovala Ivana Petrufová, hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti.
Dodala, že registrový súd zároveň 13. augusta 2001 údaje vyplývajúce z uznesenia konkurzného súdu v predmetnej veci zapísal do obchodného registra v časti ďalšie právne skutočnosti.
Už je družstvo vymazané
To, čo sa nepodarilo urobiť za 18 rokov, sa po záujme médií udialo za pár dní.
„Aktuálne Okresný súd Prešov vykonal 28. júna 2019 ex offo výmaz PD Beskyd Výrava z obchodného registra,“ potvrdila v ten istý deň hovorkyňa Petrufová.
Františkovi Brezovi teda už nič nebráni v tom, aby ho do evidencie zaradili.
Názor odborníka
Advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek a Ficeková uviedol, že podľa zákona platí, že súd, ktorý vykonával konkurz, je povinný registrovému súdu oznámiť skutočnosť, že bol konkurz zastavený.
Aj ktorýkoľvek zo štatutárov spoločnosti mohol podať návrh na súd, a teda aj pán Breza mohol podať návrh na súd, aby spoločnosť bola vymazaná.
„Zvyčajne ľudia takéto návrhy nepodávajú, pretože registrové súdy sa o to starajú, ale môže nastať aj takáto situácia,“ zdôraznil Milan Ficek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín