HUMENNÉ. Skokom z nadjazdu rovno pod vlak plánoval ukončiť svoj život 46-ročný Humenčan.
V poslednej chvíli ho zachránili duchaprítomní policajti.
Muž si na skok z nadjazdu nevybral náhodný čas.
Vo víkendový deň bolo okolo jednej popoludní a závory na malej stanici už boli spustené.
Konali rýchlo
Úmysel vziať si život plánoval dokonať.
„Po príchode na miesto muž stál za zábradlím na vonkajšej strane mosta. Na mieste zasahovala pohotovostná motorizovaná jednotka a tiež policajti z Obvodného oddelenia v Humennom,“ informoval prešovský krajský policajný hovorca Igor Pavlík.
Policajtom sa rýchlym zásahom podarilo muža dostať do bezpečia.
Nešlo to ľahko, bránil sa útokom na strážcov zákona aj ich auto.
„Udalosť policajti riešia ako priestupok proti majetku,“ dodal Pavlík.
Muža odovzdali do rúk psychiatrov.

Radikálne riešenie
Psychologička Katarína Murníková zo Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Snine hovorí, že nikdy sa nedá vopred povedať, či ide len o demonštratívny, alebo reálny pokus o samovraždu.
„Ak by pomoc neprišla včas, vyzerá to, že by skočil. Ani čas nebol vybratý náhodne, mal to dopredu premyslené,“ hovorí.
Podľa Murníkovej psychiatrická liečebňa vie takémuto človeku pomôcť.
„Minimálne čo sa týka vnímania jeho životnej situácie. Mnohí ľudia tento spôsob riešenia situácie volia preto, že ju vidia ako bezvýchodiskovú a beznádejnú, ktorá sa nikdy neskončí,“ zdôrazňuje.
Takýto spôsob dobrovoľného odchodu zo sveta je podľa Murníkovej skôr typický pre mužov.
„Ženy zvyknú voliť tzv. mäkké spôsoby, otráviť sa rôznymi látkami, liekmi a šanca na záchranu ich života je vyššia. Muži volia „tvrdé“ spôsoby, skok pod vlak, usmrtenie strelnou zbraňou a podobne,“ dodáva.
Reagovali správne
Zákrok policajtov, ktorí sa spočiatku krátko zdržali v úzadí a s mužom komunikovali, až potom bleskurýchle zasiahli, vyhodnotila psychologička ako adekvátny a správny.
„Reagovali dobre. Sú na to cvičení. Keby to urobili rýchlo, muž by sa zľakol a skočil. Najprv s ním nadviazali kontakt a až potom promptne reagovali,“ dopĺňa odborníčka.
Konfrontácia s optimistickým okolím
Verejnosť vníma jeseň všeobecne ako depresívne obdobie, obdobím najvyššieho počtu samovrážd však nie je.
„Paradoxne najvyšší počet samovrážd je v jari. V jeseni panuje všeobecne depresívna nálada, preto aj ľudia so samovražednými sklonmi ich nepáchajú. Naopak na jar, keď sú konfrontovaní s optimistickým okolím, upadnú do ešte väčšej depresie a bezvýchodiskovosť ich situácie sa zvýrazní,“ vysvetľuje psychologička.
Tento vzorec platí aj na leto.
„Muž bol depresívne ladený, mal problémy, z ktorých nevidel východisko. Na druhej strane videl optimistické okolie, všetci sa usmievajú, plánujú dovolenky, slnko svieti, skôr ho to priviedlo k pokusu o samovraždu,“ vraví.
Čo hovoria štatistiky
Európska únia vydala štatistiku samovrážd a pokusov o ne.
Uvádza sa v nej, že ženy sa o samovraždu pokúšajú trikrát častejšie ako muži, ale muži bývalú v dokonaných samovraždách úspešnejší.
Na stránke slovenského Národného centra zdravotných informácií je štatistika samovrážd a samovražedných pokusov v roku 2017.
V tom roku ukončilo na Slovensku život samovraždou 506 osôb, z toho 410 mužov a 96 žien. O samovraždu sa pokúsilo 841 osôb, z toho 462 mužov a 379 žien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín