HUMENNÉ. Deväť žiadateľov o azyl, ktorí sú aktuálne umiestnení v Záchytnom tábore Migračného úradu Ministerstva vnútra SR v Humennom, strávilo Svetový deň utečencov spoločnou grilovačkou.
Personál i migranti dostali vo štvrtok od vstupu do azylovej procedúry voľno, informovala manažérka záchytného tábora Ľubov Šaková.
Medzi mužmi z Ukrajiny, Arménska, Indie, Afganistanu a Pakistanu panovala počas posedenia v areáli tábora priateľská atmosféra.
Jazyková bariéra medzi 41-ročným Tarasom z východnej Ukrajiny a personálom nebola takmer žiadna.
Kamalipsin, ktorý opustil svoj domov z oblasti Pandžábu na pomedzí Indie a Pakistanu, slúži vďaka svojej lámanej angličtine ako prostredník medzi ďalšími chlapmi z indického kontinentu a zamestnancami zariadenia.
Lepší život na Slovensku
Taras, vozičkár, je v humenskom tábore spomedzi všetkých najdlhšie.
Takmer po mesačnom pobyte tam bude jeho cesta za udelením azylu na Slovensku v pondelok pokračovať do pobytového tábora v Opatovskej Novej Vsi.
Na otázku, prečo sa rozhodol prísť žiadať o azyl na Slovensko, odpovedá, že život preňho, vozičkára, tam bude určite lepší. Svoje zohrala i stále trvajúca vojna v jeho rodisku.
Doma zanechal len mamu, ktorá s jeho rozhodnutím emigrovať súhlasila. Na Slovensko prišiel, aj napriek svojmu hendikepu, vlastným autom.
Nepokoje a násilie medzi etnikami na indicko-pakistanskom pomedzí boli dôvodom, prečo svoju vlasť opustil Kamalipsin.
Svoju cestu do bezpečnej Európy začal začiatkom minulého roka, na Slovensko prišiel cez Turecko, Grécko a Srbsko. O svojej rodine, ktorú pred viac ako rokom opustil, nevie nič.
V Humennom je desiaty deň a veľmi by si prial, aby sa mu Slovensko stalo druhým domovom.
Učia sa slovenčinu
Podľa slov Šakovej obava o svoj život a vojenské konflikty v domovských krajinách migrantov sú najčastejšími dôvodmi na žiadosti o azyl.
Od začiatku roka vyrozprávalo svoje životné príbehy v priebehu vstupných pohovorov v Humennom približne 90 žiadateľov o azyl.
Vstupné procedúry, ktoré na ľudí žiadajúcich po nelegálnom prekročení našich hraníc o azyl čakajú, trvajú asi mesiac.
Ich súčasťou sú lekárske prehliadky, vstupné pohovory a tiež hodiny slovenčiny.
Následne sú žiadatelia o azyl presunutí do pobytových táborov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín