HUMENNÉ. Valaškovský most cez Laborec postavili v roku 1900 horúcou technológiou spájania nitmi, teda rovnakou, ako bola použitá pri Eiffelovej veži či legendárnom Titanicu.
Pred dvoma rokmi si most bez majiteľa vzalo do správy mesto.
Od polovice roka 2017 je národnou kultúrnom pamiatkou.
Vedeniu mesta sa to videlo veľa
Pred blížiacimi sa oslavami 700. výročia prvej písomnej zmienky o Humennom v roku 2017 radnica mostu venovala zvláštnu pozornosť.
Technické služby (TS) dostali za úlohu most zrekonštruovať.
„Pristúpili sme k tomu veľmi zodpovedne. Zistili sme, že konštrukcia mosta si vyžaduje ošetrenie hĺbkovej korózie. Navrhli sme odstránenie poškodených miest formou pieskovania, teda nanášania zrniek piesku vysokým tlakom,“ povedal riaditeľ Milan Kuruc.
Predpokladané náklady vo výške 36-tisíc eur vtedy presiahli finančné možnosti mesta.
„Bývalé vedenie mesta túto čiastku odmietlo vynaložiť. Preto sme vrchnú konštrukciu mosta, alebo inak povedané časť nad úrovňou, ošetrili pod vysokým tlakom vody. Táto technológia ale nespĺňa predpoklady na hĺbkové ošetrenie korózie. Spodná časť mosta ostala neošetrená,“ vysvetlil.
Natreli ho a nasvietili
Pred dvomi rokmi začiatkom septembra most na pár dní uzavreli.

Z hornej konštrukcie mosta odstránili starý náter za pomoci vysokého tlaku vody a nanovo ho natreli.
Spotrebovali na to 85 kilogramov tmavosivej farby.
Jej odtieň odsúhlasili pamiatkari.
Most je odvtedy aj nasvietený.
Osvetľovaciu techniku za vyše 8 600 eur nainštalovala špecializovaná firma z Liptovského Mikuláša.
Pomaly, ale isto
Hrdza sa do spodnej časti mosta, ktorý slúži len peším a cyklistom, zahryzla už poriadne hlboko. Najhoršie je to v strednej časti mosta, kde je najvyššia hladina rieky i vlhkosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín